Expander wy rusza do Rumunii

ET
13-10-2008, 00:00

Pośrednik wybiera się za granicę. Expander zaczyna ekspansję na inne rynki od Rumunii. Getin już tam na niego czeka.

Pośrednik wybiera się za granicę. Expander zaczyna ekspansję na inne rynki od Rumunii. Getin już tam na niego czeka.

Kiedy fundusz Innova Capital kupił przed rokiem Expandera, drugiego pod względem wartości sprzedaży doradcę finansowego na rynku, jako jeden z kierunków rozwoju firmy od początku wskazywał zagranicę. I znalazł już azymut. Możliwe, że jeszcze w tym roku Expander kupi pośrednika w Rumunii. Obecnie trwają ustalenia i analiza potencjalnych nabytków. Raczej nie będzie to nic wielkiego. Rumuński rynek pośrednictwa finansowego jest na etapie Polski w 2003 r. Działa na nim kilka firm, z których największa ma tylko kilka oddziałów. Jest nią zresztą Credit Zone, należąca do grupy Getinu, właściciela największego rywala Expandera w Polsce — Open Finance, który polskie doświadczenia wykorzystuje na rumuńskim rynku.

Expander też wymyślać prochu nie zamierza i swój biznes w Rumunii oprze na know-how wyniesionym z rodzimego rynku. Tak jak w Polsce zaczyna od małej firmy, z jednym oddziałem.

— Sieć można szybko zbudować. Nam zależy na ludziach i tak naprawdę to właśnie ich kupujemy — wyjaśnia Grzegorz Mann, wiceszef Expandera.

Nie ujawnia wielkości budżetu na transakcję i rozwój rumuńskiego biznesu. Wyjaśnia tylko, że rynek jest perspektywiczny, choć w krótkiej perspektywie narażony na spore wstrząsy.

— Spośród nowych krajów UE Rumunia jest najbardziej wystawiona na ryzyko spowolnienia gospodarczego, wywołanego światowym kryzysem finansowym — ocenia Grzegorz Mann.

Samego Expandera skutki zawirowań na rynkach finansowych niespecjalnie martwią. Ba, uważa nawet, że może na nich skorzystać.

— Rynek kredytów hipotecznych nie będzie rósł tak dynamicznie jak obecnie. Spodziewamy się, że banki zaostrzą warunki przyznawania kredytów, niektóre ograniczą sprzedaż, a inne mogą nawet wycofać się z tego rynku. Zmniejszy się podaż, ale sądzimy, że utrzyma się popyt. Na trudniejszym rynku klienci będą szukali fachowej pomocy w zaciąganiu kredytów. Zaś banki będą potrzebowały dobrych sprzedawców — wyjaśnia Grzegorz Mann.

Pośrednik szacuje, że podczas gdy rynek kredytów urośnie w przyszłym roku o kilka procent, to Expander osiągnie dynamikę rzędu 15 proc.

— Założenia te opierają się na dalszym wzroście sprzedaży kredytów w naszych oddziałach, a także bezpośrednim dotarciu do osób kupujących mieszkania — mówi Grzegorz Mann.

Pośrednik zaczął ściśle współpracować z agencjami obrotu nieruchomości. Z kilkudziesięcioma podpisał już umowy, ostatnio z agencją Bracia Strzelczyk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Expander wy rusza do Rumunii