Expander: Zmienność coraz mniejsza

Krzysztof Stępień
opublikowano: 13-10-2009, 11:23

Do poniedziałkowego minimum i piątkowego zamknięcia cofa się w początkowej części dzisiejszych notowań indeks WIG. Pozostaje wciąż jednak w górnej części kilkutygodniowego trendu bocznego.

Malejąca szybko zmienność rynku sugeruje przy tym, że w niedługim czasie pojawi się mocniejszy ruch. Zakres zmian kursów jest już nieco mniejszy niż w okresie, gdy kończyła się poprzednia konsolidacja utrzymująca się od początków maja do I połowy lipca.

Średnioterminowe wsparcie WIG ma przy 35,8 tys. pkt, ale wcześniej silnym wsparciem jest linia trendu biegnąca po tegorocznym minimum oraz lipcowym  przy 37 tys. pkt. Zejście poniżej tej bariery należałoby zatem odbierać jako poważne ostrzeżenie przed niekorzystnym dla posiadaczy akcji rozstrzygnięciem. Nasi inwestorzy po raz kolejny stają przed dylematem, czy obawiać się mocniejszej korekty na światowych rynkach, jako że S&P 500 ma za sobą 6 kolejnych  sesji, czy jednak poddać się ogólnoświatowej atmosferze i windować ceny akcji. Na razie przeważa ostrożność. Wpływ na nią mają zapewne też oferty walorów PKO BP oraz zbliżająca się sprzedaż papierów PGE. Na ich kupno potrzeba grubych miliardów złotych. Te pieniądze mogłyby trafić na rynek wtórny.

Gdzie upatrywać czynników mogących rozstrzygnąć obecną niepewną sytuację na rynkach akcji? Można wskazać na kolejne reakcje inwestorów na wyniki amerykańskich spółek w III kwartale albo zachowanie dolara. W pierwszym przypadku warto rozróżnić reakcje inwestorów od rezultatów finansowych. Jak pokazał przykład Alcoa spółka może pozytywnie zaskoczyć, ale nie musi to podbić ceny jej akcji. Natomiast w kontekście dolara należy zwrócić uwagę na masową grę w ostatnich tygodniach na zwyżkę EUR/USD przez inwestorów o spekulacyjnym nastawieniu. Z danych amerykańskiej CFTC wynika, że przez kilka ostatnich tygodni (do 6 X, bo dane do tego okresu są obecnie dostępne) w ich przypadku różnica miedzy długimi i krótkimi pozycjami na pochodnych na EUR/USD zwiększyła się 10-krotnie (z ok. 5 tys. sztuk do ponad 50 tys.). Równocześnie trwała masowa gra na wzrost ceny złota. Tutaj przewaga długich pozycji na krótkimi osiągnęła rekordowy poziom. W krótkim czasie takie działania wspierają bieżący trend, ale na dłuższą metę tak skrajnie jednoznaczne decyzje zwiększają ryzyko przesilenia.

Tak jak S&P 500 wyrównał wczoraj poprzedni szczyt (nawet lekko go przekroczył) tak też uczynił EUR/USD. Znów więc potwierdziła się ścisła zależność tych dwóch rynków. Dziś na rynku walutowym mamy status quo. Można zakładać, że im dłużej euro będzie miało kłopot z przedostaniem się ponad 1,48 USD, tym większe zniecierpliwienie będzie ogarniać posiadaczy wspólnej waluty. Jej zachowanie ma wpływ na postrzeganie rynku surowców i ogólnego klimatu do inwestowania.
 
Odczyty indeksu ZEW, obrazującego nastroje analityków i inwestorów w strefie euro, coraz bardziej zbliżają się do rekordowych poziomów. To kolejny dowód na to, jak ogromne są oczekiwania. Tym bardziej, że wskaźnik rośnie głównie za sprawą ocen dotyczących przyszłości, a nie bieżącej sytuacji. Przebieg ZEW sugeruje również, że trzeba się przygotować na to, iż w niedługim czasie rynkom przyjdzie funkcjonować przy gorszym nastawieniu inwestorów. Wysokie poziomy zwiększają ryzyko odwrócenia się tendencji.
 
Na rynku surowców w dalszym ciągu trwa trend boczny, ale w jego ramach indeks CRB przesunął się ostatnio w stronę górnej granicy. Stanowi ją poziom ok. 270 pkt. Notowania przebiegają w dalszym ciągu ponad linią trendu, jaka łączy tegoroczny dołek z minimum z początków lipca. Stanowi ona silne krótkoterminowe wsparcie i póki indeks jest ponad nią jest szansa na kontynuację pomyślnej tendencji.

Nie ma przy tym wątpliwości, że najwięcej w kwestii przyszłych zmian cen towarów zależy od kondycji dolara. Przynajmniej jeśli  o krótki termin. Natomiast w dłuższej perspektywie istotne będzie to, czy za popytem finansowym na surowce będzie szło stałe zwiększanie się fizycznego zapotrzebowania. Ze słabością tego ostatniego można wiązać to, że surowce z dużo większym trudem niż akcje odrabiają straty z 2008 r.
 
Dziś na rynkach 13 X 2009 r.

• Wrześniowa inflacja CPI na Węgrzech
• Wrześniowe ceny producentów i importerów w Szwajcarii
• Wrześniowa inflacja CPI w Wielkiej Brytanii
• Wrześniowy indeks sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii wzrósł o 2,8% r/r
• Październikowy indeks nastrojów inwestorów i analityków ZEW w strefie euro i Niemczech
• Sierpniowy bilans handlowy i obrotów bieżących w Polsce
• Sierpniowe ceny nowych domów w Kanadzie
• Wyniki za III kwartał Johnson&Johnson oraz Intela

Krzysztof Stępień
Główny ekonomista firmy Expander Niezależny Doradca Finansowy

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Stępień

Polecane