Facebook stracił już 80 mld USD wartości

opublikowano: 28-03-2018, 06:57

Od początku afery Cambridge Analytica wartość rynkowa Facebooka spadła już o prawie 80 mld USD.

We wtorek wartość właściciela najpopularniejszego na świecie serwisu społecznościowego spadła o 5 proc., co tłumaczono informacją, że szef Facebooka Mark Zuckerberg zgodził się zeznawać w Kongresie USA na temat afery dotyczącej wycieku danych użytkowników serwisu.

Od 16 marca, kiedy pojawiła się informacja, że Cambridge Analytica wykorzystała dane 50 mln użytkowników Facebooka do wsparcia kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa, wartość rynkowa spółki spadła o 18 proc. Dla Zuckerberga oznacza to stratę majątku „na papierze” wysokości 14 mld USD.

Inwestorzy obawiają się, że sprawa Facebooka, a także innych spółek technologicznych, może skłonić władze do zwiększenie regulacji obszaru ich działalności, co mogłoby znacznie ograniczyć tempo ich wzrostu. Pojawiły się także obawy utraty przez spółki użytkowników z powodu obaw o zachowanie prywatności ich danych. Utrata użytkowników mogłaby odbić się na dochodach z reklamy.

- Choć skandal prawdopodobnie wygaśnie, inwestorzy powinni być świadomi, że dalsza przecena w sektorze technologicznym nie będzie niczym zaskakującym, a jeśli pojawi się kolejny skandal, może on skręcić branży kark -  powiedział Craig Birk, wiceszef zarządzania portfelem inwestycyjnym w Personal Capital.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, money.cnn.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu