Fachowca z Azji zatrudnię

opublikowano: 06-06-2018, 22:00

Przed wakacjami przybywa ofert m.in. w budownictwie, turystyce i gastronomii. Więcej miejsc pracy to jednak nie zjawisko sezonowe, ale stała tendencja od ponad pięciu lat

Przed wakacjami przybywa ofert m.in. w budownictwie, turystyce i gastronomii. Więcej miejsc pracy to jednak nie zjawisko sezonowe, ale stała tendencja od ponad pięciu lat — wynika z najnowszej edycji badania „Plany Pracodawców”, przygotowanego przez Instytut Badawczy Randstad. Mimo podwyżek płac, większość polskich firm ma kłopoty z pozyskaniem odpowiednich fachowców.

Monika Fedorczuk, ekspert Konfederacji Lewiatan, twierdzi, że powoduje to większą otwartość krajowych pracodawców na zagraniczną siłę roboczą. Mile widziane są np. osoby zza wschodniej granicy, a głównym powodem ich zatrudniania przestały być niższe wynagrodzenia (często zarabiają podobnie jak Polacy) — decydujące są kwalifikacje i motywacja. Problem w tym, że zasoby pracowników np. z Ukrainy i Białorusi powoli się wyczerpują. Skłania to niektórych pracodawców, a także agencje pracy tymczasowej i pośrednictwa pracy, do rekrutowania w krajach oddalonych nie tylko geograficznie, ale też kulturowo, m.in. z Azji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu