Faktoring: sposób na bieżące finansowanie

Monika Niewinowska
14-03-2001, 00:00

Faktoring: sposób na bieżące finansowanie

Pozabankowe źródła kapitału

Faktoring jest sposobem pozwalającym na finansowanie bieżącej działalności. Poszczególne firmy faktoringowe starają się dostosować swoje oferty do potrzeb różnych segmentów rynku, dzięki czemu z ich usług mogą korzystać zarówno duże, średnie, jak i małe przedsiębiorstwa.

Udział wierzytelności w majątku obrotowym przedsiębiorstw dochodzi często do 50 proc. Jest to wynikiem niedostosowania przedłużonych terminów płatności do rytmu produkcyjnego i rynkowego, a także częstego niedotrzymywania terminów płatności przez kontrahentów. Skutkiem często bywa zachwianie płynności finansowej firm. Sposobem pozwalającym na bieżące finansowanie działalności jest faktoring.

Faktoring to forma szybkiego finansowania bieżącej działalności przedsiębiorstwa. Jego funkcja sprowadza się do wykupywania przez faktora wierzytelności, jakie przedsiębiorstwo posiada wobec swoich kontrahentów, przed terminem ich wymagalności. Przedmiotem faktoringu są najczęściej wierzytelności o krótkich terminach płatności, 14–210 dni. Faktorzy nie są z reguły zainteresowani jednorazową transakcją. Preferują raczej dłuższą współpracę.

Pełna oferta

Finansowanie nie jest jedyną funkcją faktoringu. Firmy faktoringowe oferują usługi związane z szeroko rozumianą obsługą finansową.

— Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem należnościami, monitorowaniem odbiorców, prowadzeniem kont rozliczeniowych odbiorców, windykacją oraz przejęciem ryzyka — tłumaczy Małgorzata Szymańska, naczelnik działu sprzedaży i marketingu firmy Polfactor.

Do popularnych usług oferowanych z reguły przez faktorów należą również: prowadzenie ksiąg handlowych i finansowych klienta, sprawdzanie wiarygodności kontrahentów czy też doradztwo finansowe i prawne.

Dla każdego

Na polskim rynku pojawia się coraz więcej firm świadczących usługi z zakresu faktoringu. Każda z nich stara się z góry określić segment swoich potencjalnych klientów i pod tym kątem przygotować odpowiednią ofertę. Ich mnogość na naszym rynku sprawia, iż faktoring stał się usługą dostępną dla każdego rodzaju przedsiębiorstwa.

— Praktycznie każdy przedsiębiorca może wybrać odpowiedni dla siebie pakiet. Dużym powodzeniem cieszy się usługa polegająca na przejmowaniu ryzyka przez faktora — dodaje Małgorzata Szymańska.

Do zalet faktoringu należy również zaliczyć to, że jest on stosunkowo łatwo dostępną formą finansowania. Warunki jego przyznawania nie są tak rygorystyczne, jak np. w przypadku kredytów. Korzystna jest również forma zabezpieczenia usługi: cesja na wierzytelnościach, weksel in blanco oraz cesja wierzytelności na rachunku bankowym.

— Faktoring jest faktycznie interesującym źródłem uzyskiwania kapitału, jednak z moich doświadczeń wynika, iż nie jest on łatwo dostępny, szczególnie dla mniejszych podmiotów gospodarczych. Na polskim rynku głównym oferentem usług faktoringowych nadal są banki. Faktoring w ich ofercie jest korzystny pod względem finansowym, koszt wynosi z reguły WIBOR + 5 proc., jednak wymagane zabezpieczenia są dla wielu firm trudne do spełnienia. Usługi faktoringowe świadczą również pozabankowe instytucje finansowe. Tutaj wymagania są mniej rygorystyczne, ale koszty zdecydowanie wyższe, 10-15 proc. — twierdzi Piotr Strańczyk, zastępca dyrektora ds. finansowo-handlowych firmy doradztwa finansowego UTECH.

Jeszcze pięć lat temu niewiele firm wiedziało, czym jest faktoring.

— Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Wzrost poziomu wiedzy wpłynął na popularność faktoringu. W 2000 r. wartość rynku usług faktoringowych przeskoczyła wartość rynku leasingowego. Ma tu znaczenie wysokość kwot obrotu, ale wzrosła też liczba poszczególnych klientów — przekonuje Małgorzata Szymańska.

Monika Niewinowska

tel. (22) 611-62-71

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Niewinowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Faktoring: sposób na bieżące finansowanie