Fakturowanie nie będzie łatwe

prof. Witold Modzelewski
08-04-2004, 00:00

Wielkość obrotów i podatku należnego zależy od prawidłowego wystawiania faktur. Ale jak to zrobić?

Klucz do nowego VAT tkwi w prawidłowym fakturowaniu: musisz zatem wiedzieć kiedy, co i w jakiej wysokości tam napisać. Najmniejsze zmiany dotyczą terminu wystawienia faktury. Pamiętajmy jednak, że nowe terminy dotyczą czynności, których nie było pod rządami starej ustawy (nabycie: dostawa wewnątrz- wspólnotowa towarów), oraz importu usług.

Odpowiedź na pytanie, kiedy należy wystawić fakturę wewnętrzną z tytułu np. nabycia wewnątrz- wspólnotowego, nie jest prosta, bo nie bardzo wiadomo, kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tego tytułu. Trzymaj się więc zasady: najpóźniej na 15 dzień po miesiącu, w którym nastąpiło nabycie wewnętrzne, trzeba wystawić fakturę.

Znacznie bardziej zmienia się sytuacja, gdy chcemy odpowiedzieć na pytanie: co napisać na fakturze. O tym decydować będzie nie tylko gospodarczy czy umowny przedmiot twojej czynności, lecz również tzw. ustawowe miejsce świadczenia. To coś zupełnie nowego i mało kto zna tzw. szczegóły. Ogólne know-how postępowania jest dość proste i składa się z trzech kroków:

- najpierw ustal, co będzie przedmiotem świadczenia: jeśli usługa, to sprawdź, gdzie jest ustawowe miejsce świadczenia. Jeżeli wypada ono poza Polską, w ogóle nie wystawiasz faktury VAT tylko fakturę handlową, bo czynność nie podlega opodatkowaniu (chyba że jest to przypadek stawki 0 proc.),

- jeżeli jest to towar transportowany lub przesyłany, to pamiętajmy, że miejscem świadczenia jest miejsce rozpoczęcia transportu lub wysyłki, a z ustawy wynikają obowiązki dotyczące zafakturowania innych czynności, które wykonujesz w ramach tej transakcji, w tym zwłaszcza usługi transportu towaru. Pamiętajmy jednak, że zasady ustalenia miejsca świadczenia są w ustawie napisane wyjątkowo mętnie i możesz mieć kłopoty z ich zrozumieniem,

- ustal, co wykonujesz na rzecz kontrahenta, i wszystko umieść na fakturze: pamiętaj, że o jej treści decydują pośrednio przepisy ustawy dotyczące miejsca świadczenia.

Kolejny problem to wysokość kwot na fakturze. Tu obowiązuje znany ci algorytm: kwota należna jest kwotą brutto i składa się „do środka” z należnego VAT (22/122 albo 7/107 albo 3/103 kwoty należnej) a reszta to obrót. Najczęściej stosujesz metody od dołu: cena + kwota VAT wynikające ze stawki. To znamy. Sprawdź tylko, czy nie zmieniły się stawki, bo oczywiście będą tu zmiany.

prof. Witold Modzelewski prezes Instytutu Studiów Podatkowych

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: prof. Witold Modzelewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Fakturowanie nie będzie łatwe