Faktury znikną dopiero w styczniu

Do Sejmu trafiło niewłaściwe rozporządzenie – przyznaje resort finansów. Nowe faktury mają wejść od nowego roku.

Ministerstwo Finansów (MF) wyjaśnia, że nie planuje rozpoczęcia „fakturowej rewolucji” już 1 grudnia 2012 r. Zapewnia, że rozporządzenia wprowadzające nowy model fakturowania wejdą w życie 1 stycznia 2013 r. Oznacza to, że 1,6 mln podatników VAT będzie miało trochę więcej czasu na dokonanie zmian w systemach księgowo-finansowych.

Bałagan w resorcie?

W poniedziałek opisaliśmy zamieszanie z terminem wejścia w życie „fakturowej rewolucji”. Dotychczas rząd deklarował, że duża nowelizacja ustawy o VAT wraz z rozporządzeniami wykonawczymi zacznie obowiązywać od Nowego Roku.

Jednak 2 tygodnie temu razem z projektem nowelizacji ustawy rząd wysłał do Ewy Kopacz, marszałka Sejmu, projekt rozporządzenia fakturowego (patrz: ramka), w którym widnieje 1 grudnia 2012 r. jako data jego wejścia w życie. Zdaniem ekspertów, jeśli zmiany weszłyby o miesiąc szybciej, firmy nie zdążyłyby się do nich przygotować. Poprosiliśmy MF o wyjaśnienie zamieszania z datami.

Oto co nam odpisano: „Zamieszczone na stronie Sejmu RP projekty rozporządzeń wykonawczych do ustawy o VAT stanowią wstępne wersje tych rozporządzeń. Projekty rozporządzeń były przygotowane na wcześniejszym etapie prac i konieczne było wydłużenie vacatio legis w obecnie uzgadnianych projektach rozporządzeń, aby podatnicy mieli wystarczający czas na przygotowanie się do zmian. Przewiduje się, że oba rozporządzenia wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2013 r.”. Nasi rozmówcy mają na to jedno wytłumaczenie.

— To kolejny dowód na bałagan w MF. Dyrektorzy z ministerstwa nie wiedzą, co wysyłają do marszałka Sejmu. To kompromitacja — mówi Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP.

(...)

Cały artykuł znajdziesz w środowym "Pulsie Biznesu" lub >>tutaj

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Faktury znikną dopiero w styczniu