Farmacjo, do usług

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 11-08-2011, 00:00

Producenci leków zaczną przenosić działalność z Europy Zachodniej. W Polsce mogą lokować m.in. badania kliniczne.

Nad Wisłą pojawi się znacznie więcej centrów usług z tej branży

Producenci leków zaczną przenosić działalność z Europy Zachodniej. W Polsce mogą lokować m.in. badania kliniczne.

Polska święci triumfy, bo jest jednym z najatrakcyjniejszych miejsc do lokowania centrów usług. Tych z zagranicznym kapitałem działa ponad 280. Zatrudniają już 70 tys. osób. Pojawia się nowy trend.

— Mamy sygnały, że nadszedł czas branży farmaceutycznej. Dotychczas firmy z tego sektora centralizowały pewne procesy, ale na niewielką skalę i rzadko robiły to w krajach Europy Środkowej i Wschodniej czy Indiach. Dlatego dziś takie centra są przede wszystkim w Europie Zachodniej. Teraz powoli zaczną się przenosić m.in. do Polski — uważa Jacek Levernes, prezes Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) i szef centrów usług HP w regionie EMEA.

Centra usług mają w Polsce m.in. GlaxoSmithKline (IT na 200 osób), Roche czy Bayer.

Wyższy poziom

Najwięcej centrów otworzyły firmy z branż: IT (w Polsce obecne są m.in. Accenture, Google, Hitachi, IBM, Infosys), FMCG (Amway, Carlsberg, Heineken) oraz bankowo-finansowej (Citi, Credit Suisse, Franklin Templeton, HSBC, Nordea, RBS, UniCredit). To centra finansowo-księgowe, procesów HR, zakupów, logistyki czy marketingu. Jeszcze bardziej zaawansowane usługi może w nich lokować branża farmaceutyczna.

— Jest szansa na przenoszenie do Polski badań klinicznych (CRO). To usługi biznesowe na najwyższym poziomie — mówi Jacek Levernes.

Chodzi o centra, w których gromadzone są wyniki badań klinicznych prowadzonych w szpitalach przez koncerny farmaceutyczne. Ale Polacy powinni mieć apetyt na więcej.

— Już od 2008 r. firmy farmaceutyczne likwidują swoje działy RD i zlecają badania na zewnątrz. Proste zlecenia trafiają do Chin i Indii, bardziej zaawansowane do tańszych krajów, gdzie pensje naukowców są dużo niższe, a poziom intelektualny — co najmniej taki sam. Mamy bardzo dobrych naukowców, a ich pensje są nawet 6-krotnie niższe niż na Zachodzie — mówi Paweł Błachno, prezes Jagiellońskiego Centrum Innowacji.

Dla zewnętrznych klientów pracują m.in. Selvita, Blirt czy PozLab. Ta ostatnia firma została założona przez pracowników zlikwidowanego działu RD GSK w Poznaniu.

Wrocławski zwiastun

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych nie obsługuje żadnej firmy farmaceutycznej. Za to w regionach pojawiają się pierwsze jaskółki.

— Mamy trzy projekty z dziedziny medycyny i farmacji. Dwie firmy chcą otwierać centra usług finansowych, a jedna — centrum usług związane z działalnością medyczną — mówi Tomasz Gondek, wiceprezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Z raportu o branży farmaceutycznej przygotowanego przez IMAP, firmę doradzającą w transakcjach przejęć, wynika, że w tym roku rynek farmaceutyczny na świecie może wzrosnąć o 5-7 proc., do 880 mld USD. Polska znalazła się wśród obiecujących krajów — w latach 2009-13 rynek powinien urosnąć o 1-5 mld USD.

Największe firmy farmaceutyczne

Firma Przychody

w mld USD

w 2010 r.

 1. Pfizer 66.8

 2. Merck Co. 61.6

 3. Novartis 50.6

 4. Roche 46.8

 5. Bayer 46.1

 6. GlaxoSmithKline 45.7

 7. Merck 44.0

 8. Sanofi-Aventis 41.2

 9. Abbott Laboratories 35.2

10. AstraZeneca 33.3

Źródło: IMAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy