Fatalna passa dobiega końca

RYNKI WSCHODZĄCE

Aż 62 proc. spółek należących do tworzonego przez MSCI indeksu rynków wschodzących zawiodło wynikami za czwarty kwartał, donosi agencja Bloomberg. Dla porównania niemiłą niespodziankę inwestorom sprawiła zaledwie co trzecia spółka należąca do analogicznego wskaźnika gospodarek dojrzałych. Przedsiębiorstwa z giełd tzw. emerging markets nie sprostały oczekiwaniom już piąty kwartał z rzędu, co oznacza najdłuższą taką serię od kryzysu finansowego.

Efekt? Wskaźnik krajów rozwijających się stracił od początku roku 0,2 proc., podczas gdy indeks rynków dojrzałych zyskał blisko 5 proc. Relatywny poziom wycen (w odniesieniu do krajów dojrzałych) spadł najniżej od czterech lat. Jak oblicza Bloomberg, akcjami z rynków wschodzących handluje się obecnie z dyskontem sięgającym 12 proc., jeśli pod uwagę brać wskaźnik cena do wartości księgowej. — To okazja do kupna — komentuje Heo Pil Seok, prezes koreańskiego towarzystwa Midas International Asset Management.

Jak podkreśla, na wynikach spółek z tej części świata ciążyło umacnianie się krajowych walut, które — jego zdaniem — dobiega już końca. Przynajmniej o 2 proc. poniżej tegorocznych szczytów względem dolara zeszły notowania walut takich krajów, jak Korea Południowa, Tajwan, Rosja czy Kolumbia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane