FBI zhakowało stronę hakerów, którzy wymusili 100 mln USD

skib/, CNN
opublikowano: 27-01-2023, 11:08
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

FBI przejęło w czwartek infrastrukturę informatyczną należącą do Hive, grupy hakerów, którzy metodą ransomware wyłudzili ponad 100 mln USD od licznych instytucji, głównie placówek medycznych- poinformowała stacja CNN.

FBI, hakerzy, atak hakerski, ransomware
Bloomberg

W czwartek na funkcjonującej w czeluściach dark webu witrynie grupy Hive pojawiła się informacja po angielsku i rosyjsku, że strona została przejęta w ramach “skoordynowanej operacji służb bezpieczeństwa”, czyli FBI, amerykańskiego wywiadu i europejskich agencji bezpieczeństwa.

Dyrektor FBI Christopher Wray oświadczył, że śledczy zyskali dostęp do sieci komputerowej Hive, dzięki czemu mogli zwrócić ofiarom “klucze” do ich utraconych danych i udaremnić próbę wyłudzenia łącznie 130 mln USD.

Do listopada 2022 r. hakerzy z Hive wymusili okup na ponad 100 mln USD od ponad 1300 firm na całym świecie - w dużej mierze placówek służby zdrowia. Przestępcy korzystali z metody ransomware, czyli blokowania stron internetowych i następnie zmuszania ofiar do uiszczenia wysokiej kwoty w zamian za przywrócenie dostępu.

Wśród poszkodowanych był m.in. duży szpital w Luizjanie. Placówka twierdziła, że powstrzymała atak ransomware w październiku, ale cyberprzestępcom i tak udało się wykraść dane dotyczące prawie 270 tys. pacjentów.

Operacje organów ścigania stają się coraz bardziej skuteczne, zauważyło CNN. Przychody grup hakerskich z ransomware w skali globalnej spadły w ubiegłym roku do ok. 457 mln USD. W 2021 r. wyłudzili łącznie 766 mln USD, wynika z danych firmy Chainalysis.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane