Fed określi kierunek

  • Marek Rogalski
opublikowano: 18-08-2015, 22:00

We wtorek złoty nieznacznie się osłabił.

Można to powiązać z umocnieniem się dolara po danych o wzroście liczby rozpoczętych budów w Stanach Zjednoczonych, które dają przyczynek do kontynuowania dyskusji o zacieśnieniu polityki przez Fed już we wrześniu. O wiele istotniejsze dane pojawią się jednak dzisiaj — o godz. 14.30 opublikowany zostanie wskaźnik cen konsumenckich za lipiec. Uwagę skupi wskaźnik bazowy, który jest oczyszczony ze zmian cen żywności i energii, a wieczorem rynek pozna zapiski z lipcowego posiedzenia Fedu.

Jeżeli rozbudzą one wątpliwości co do scenariusza z podwyżką we wrześniu, to dolar straci, co pomoże złotemu. Pojawiające się głosy o możliwości cięcia stóp przez Radę Polityki Pieniężnej (nie wykluczył tego wczoraj członek władz monetarnych Jerzy Osiatyński) nie powinny mieć większego wpływu, gdyż cały region wygląda lepiej w ostatnim czasie.

Dzisiaj liczyć się będą natomiast dane Głównego Urzędu Statystycznego o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w lipcu. Powinny one utrwalić oczekiwania dotyczące stabilizacji krajowych stóp procentowych do końca 2016 r. Analiza techniczna sugeruje, że EUR/PLN powinien natrafić na opór przy 4,1750, a w kolejnych dniach próbować zejść poniżej ważnych 4,15. W przypadku USD/PLN mocny opór to 3,79-3,80, a wsparcia są przy 3,74 zł. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu