Fed szuka sposobu na niższe stopy

XTB DM
opublikowano: 17-06-2009, 08:44

Do posiedzenia Fed jeszcze tydzień, jednak na rynku już zaczęły się spekulacje odnośnie tego, co amerykański bank centralny może zrobić głównie z komunikatem.

Przypomnijmy, iż Bank Japonii na każdym z dwóch ostatnich posiedzeń poprawiał ocenę sytuacji gospodarczej. W przypadku Fed jest to raczej mało prawdopodobne, gdyż celem komitetu jest obniżenie długoterminowych stóp procentowych. Te zaś, mimo programu nabywania ich przez Fed, wzrosły w ostatnich 3 miesiącach o niemal 150 bp.

Poprawa sytuacji gospodarczej zasygnalizowana w komunikacie to mógłby być kolejny powód do wzrostu rentowności. Fed chce czegoś zupełnie odwrotnego i stąd spekulacje odnośnie komunikatu, który mógłby zapewnić rynek, iż stopy nie zostaną podniesione przez dłuższy okres. Tak zrobił Bank Kanady, zapewniając w komunikacie, iż przy obecnych uwarunkowaniach inflacyjnych należałoby się spodziewać pozostawienia stóp (na poziomie 0,25%) do drugiego kwartału 2010 roku. W przypadku Fed tak jasne stwierdzenie jest mało realne, jednak w komunikacie mogą się pojawiać komentarze dotyczące bardzo niskiego stopnia wykorzystania mocy produkcyjnych i trudnej sytuacji na rynku pracy, sugerujących, iż o presji inflacyjnej w najbliższych miesiącach nie może być mowy.

Takie zapewnienia mogą rzeczywiście przełożyć się na krótszy odcinek krzywej dochodowości, ale już wpływ na rentowności papierów np. 10-letnich nie jest taki pewny. Przy tak szybkim tempie wzrostu długu, utrzymywanie ultra niskich stóp krótkoterminowych przy ewentualnym ożywieniu raczej utwierdziłoby inwestorów w przekonaniu, iż amerykańskie władze chcą rozwiązać problem zadłużenia poprzez inflację. Niezależnie od tego takie próby to argument dla strony popytowej na parze EURUSD, która na początku tego tygodnia obroniła ważne wsparcie w okolicach 1,3735. W trakcie notowań w Azji euro zyskiwało do dolara i na otwarciu w Europie para notowana jest na poziomie 1,3912. Pokonanie wczorajszego maksimum (1,3933), może być katalizatorem większych wzrostów, przynajmniej w krótkim terminie.
 
Przemysław Kwiecień
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: XTB DM

Polecane