Ferrero-Waldner: UE ma już wspólną politykę wobec Rosji

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-11-2005, 10:57

Unijna komisarz ds. stosunków zewnętrznych Benita Ferrero-Waldner oświadczyła w wywiadzie dla środowych "Izwiestii", że Unia Europejska "określiła się już w sprawie wspólnej polityki wobec Rosji".

Unijna komisarz ds. stosunków zewnętrznych Benita Ferrero-Waldner oświadczyła w wywiadzie dla środowych "Izwiestii", że Unia Europejska "określiła się już w sprawie wspólnej polityki wobec Rosji".

    "W maju tego roku już określiliśmy się w sprawie wspólnej polityki wobec waszego kraju - podczas szczytu Rosja-UE podpisane zostało porozumienie o czterech wspólnych obszarach, które obejmuje współpracę w sferach bezpieczeństwa, gospodarki, kultury i edukacji" - oznajmiła Ferrero-Waldner, poproszona o odniesienie się do apelu prezydenta-elekta Polski Lecha Kaczyńskiego o wypracowanie wspólnej polityki UE wobec Rosji.

    "Jest to największy wspólny projekt Rosji i UE na najbliższych kilka lat" - podkreśliła komisarz.

    Ferrero-Waldner dodała, że UE i Rosja "mają wiele wspólnych interesów, celów i problemów", a jako przykład wymieniła walkę z terroryzmem, zorganizowaną przestępczością i nielegalną imigrację. "Wszelako gdy poglądy waszego kraju i UE są rozbieżne, zawsze mówimy o tym otwarcie" - zaznaczyła.

    Komisarz poinformowała również, że we wrześniu 2006 roku przy Instytucie Stosunków Międzynarodowych w Moskwie (MGIMO) otwarty zostanie Instytut Studiów Europejskich, w którym "rosyjscy studenci będą mogli dowiedzieć się więcej o Unii Europejskiej".

    Benita Ferrero-Waldner w środę w Moskwie wraz z szefem dyplomacji brytyjskiej Jackiem Strawem i dyplomacji unijnej Javierem Solaną bierze udział w spotkaniu Rosja-Trójka UE. Głównym tematem rozmów mają być stosunki Rosji i Unii Europejskiej po 2007 roku, kiedy to wygasa ich porozumienie o partnerstwie i współpracy.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane