Finansowy wakat w KGHM

W nowo powołanym zarządzie Krzysztofa Skóry brakuje menedżera odpowiedzialnego za finanse

O ile wtorkowe zmiany w zarządzie miedziowego KGHM nie były niespodzianką, bo wybory parlamentarne często odciskają piętno na spółkach skarbu państwa, o tyle pominięcie w powołaniach stanowiska ds. finansów może dziwić. Nowy zarząd składa się bowiem z Krzysztofa Skóry — prezesa, Mirosława Bilińskiego — wiceprezesa ds. rozwoju, Jacka Raweckiego — wiceprezesa ds. korporacyjnych, a z poprzedniego składu pozostał Mirosław Laskowski, odpowiedzialny dotychczas za działalność operacyjną. Odwołano prezesa Herberta Wirtha i trzech wiceprezesów — wśród nich Jarosława Romanowskiego, który zajmował się finansami. Z naszych informacji wynika, że we wtorkowy wieczór rada nadzorcza KGHM zamierzała powierzyć komuś sprawy finansowe. Tą osobą był Roman Kopcza, który był nawet obecny na posiedzeniu rady. Menedżer pracował dotychczas w biurze zakupów KGHM Zanam, czyli spółki zależnej produkującej maszyny. Wcześniej był m.in. dyrektorem finansowym kopalni Rudna z grupy KGHM. Jego kandydatura nie została jednak we wtorek poddana pod głosowanie. Ani spółka, ani ministerstwo skarbu nie wyjaśniło nam, dlaczego na stanowiskufinansowym pozostał wakat. A to ważna funkcja w przypadku koncernu notowanego na giełdzie, będącego dziesiątym na świecie producentem miedzi i pierwszym producentem srebra, prowadzącego działalność na trzech kontynentach i osiągającego 20 mld zł przychodów rocznie. Na dodatek KGHM nadal nie przyjął planu finansowego na 2016 r. Na razie, jak wskazują nasi rozmówcy, kwestiami finansowymi zajmie się osobiście prezes Krzysztof Skóra. Kolejną radę nadzorczą zaplanowano na 23 lutego i być może wtedy wakat zostanie wypełniony.

BRAKUJĄCE OGNIWO:
BRAKUJĄCE OGNIWO:
Finansami grupy na razie będzie zajmował się Krzysztof Skóra, prezes KGHM. Najbliższą okazją do powołania wiceprezesa ds. finansów będzie 23 lutego. Wtedy znów zbierze się nadzór Polskiej Miedzi.
Grzegorz Kawecki

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane