Firmom ciasno w strefie

opublikowano: 10-06-2015, 00:00

Poszerzenie Euro-Parku Wisłosan jest potrzebne trzem inwestorom. Oznacza też podwojenie podstrefy w Łapach.

Tarnobrzeską strefę czeka niewielki wzrost — o nieco ponad 20 ha, do 1743 ha. Lwia część nowych terenów leży w Łapach, gdzie w strefie jest już 11 ha. Teraz gmina chce dołożyć do nich 12,1 ha (obie działki tworzą zwarty kompleks), które w latach 2016-18 zamierza uzbroić za 9,4 mln zł. Na pierwszej działce na razie pojawił się jeden mały inwestor — Arka-Druk, firma poligraficzna, która zatrudnia 10 osób.

Maciej Ślęzak, szef Euro-Parku Wisłosan, mówił ostatnio w „PB”, że jest dwóch chętnych do inwestowaniaw Łapach — z branży rolno-spożywczej i przetwórstwa drewna, które obiecują 30 mln zł nakładów i 60 miejsc pracy. Ministerstwo Gospodarki szacuje, że na nowych terenach firmy mogą zainwestować 131 mln zł i stworzyć 452 etaty.

Aż w trzech przypadkach chodzi o włączenie do tarnobrzeskiej strefy niewielkich działek, poniżej 2 ha. To tereny zakładów, które już dostały zezwolenia na działalność, ale aby zrealizować inwestycje, potrzebują nieco więcej miejsca. W Gorzycach jest to Federal Mogul, producent komponentów dla motoryzacji, największy pracodawca w mieście (2 tys. zatrudnionych w spółce i kooperujących firmach). Firma ma pięć zezwoleń, a ostatnie odebrała rok temu.

Obiecuje w nim prawie 74 mln zł inwestycji, 10 etatów i utrzymanie 1387. Dostała więcej zamówień na tłoki aluminiowe i musi przeorganizować produkcję. Chce rozbudować hale produkcyjne, dlatego wnioskuje o włączenie do strefy jeszcze 1,9 ha. W Radomiu Trend Glass, producent szkła dekoracyjnego i świeczników, potrzebuje dodatkowych 1,9 ha, aby zakończyć projekt, na który zdecydował się w 2012 r. i prawie zrealizował — zainwestował tyle, ile obiecał, i stworzył wymaganą liczbę miejsc pracy. Również w Radomiu inwestuje Global Cosmed, producent kosmetyków i chemii gospodarczej (20 mln zł, 30 miejsc pracy, utrzymanie 111 istniejących), który potrzebuje dodatkowo 0,4 ha.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu