Firmowe wydatki pod kontrolą

opublikowano: 02-04-2018, 22:00

Fundacja Polska Bezgotówkowa zachęca firmy do udostępniania pracownikom kart płatniczych na potrzeby służbowe.

Wbrew obiegowym opiniom bezgotówkowe instrumenty płatności umożliwiają efektywną kontrolę wydatków — przekonuje Fundacja Polska Bezgotówkowa, finansująca terminale płatnicze dla detalistów, którzy do tej pory nie przyjmowali bezgotówkowych form płatności. Jej zdaniem, płacenie kartą nie generuje żadnych rodzajów ryzyka, jeśli chodzi o gospodarkę finansową firmy. Ewentualne nieporozumienia mogą wynikać z braku precyzyjnych zasad wydawania pieniędzy, ustanowionych przez firmę. Niezależnie od technicznej formy płatności, mogą one wystąpić zarówno przy rozliczaniu wydatków dokonanych kartą, gotówką, jak i przelewem.

Fundacja dowodzi, że karta umożliwia wręcz większą kontrolę, niż jest to możliwe w pozostałych formach płatności. Pozwala weryfikować nie tylko wydawane kwoty, ale także sprawdzać, na co pieniądze są przeznaczane. Co więcej, wystarczy odpowiednio opracować procedury wewnętrzne, żeby zminimalizować ryzyko nadużyć.

W celu uniknięcia nadmiernych wydatków służbowych potrzebne będzie trzymanie się kilku zasad. Przede wszystkim pracodawca i posiadacz karty powinni dokładnie zapoznać się z regułami i warunkami prowadzenia rachunku płatniczego. Trzeba też precyzyjnie określić wysokość salda i ewentualnego limitu kredytowego dla karty oraz zapoznać się z kosztami przekraczania tych kwot. W regulacjach wewnętrznych warto ponadto szczegółowo określić sposoby wydawania pieniędzy przy użyciu karty płatniczej, ustalając jednorazowe lub miesięczne limity oraz typy dozwolonych transakcji. Wreszcie posiadacz karty i pracodawca powinni dokonywać okresowych analiz wydatków na podstawie wyciągów i ich zgodności z przyjętymi zasadami. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy