Firmy boją się windykować

opublikowano: 05-07-2021, 20:00

Windykacja nie musi oznaczać utraty dobrych relacji z kontrahentami. Przekonało się o tym 39 proc. MŚP.

Przedsiębiorcy mają opory przed dochodzeniem swoich należności za sprzedane towary czy usługi, bo obawiają się, że to popsuje ich relacje z kontrahentami – wynika z badania, które przeprowadziła firma windykacyjna Kaczmarski Inkasso. Generalnie w ciągu ostatnich dwóch lat firma z sektora MŚP skierowała do profesjonalnej windykacji średnio 96 faktur. Aż 55 proc. ankietowanych firm przekazało windykatorom nie więcej niż 20 takich dokumentów. Rekordzista zlecił odzyskanie aż 3,2 tys. faktur.

Działania windykacyjne za pośrednictwem profesjonalnych firm przedsiębiorcy prowadzili średnio wobec 50 kontrahentów. Najczęściej małe i średnie podmioty odzyskują za pomocą windykatorów należności wobec zaledwie 5 proc. kontrahentów.

Badanie pokazuje, że obawy przedsiębiorców odnośnie windykacji nie mają potwierdzenia w rzeczywistości – 39 proc. firm, które zdecydowały się na windykację polubowną, prowadzoną przez zewnętrznych negocjatorów, nie doświadczyło negatywnych reakcji ze strony partnerów biznesowych, a 19 proc. przyznało, że stosunki z nimi nawet się polepszyły.

– Widać więc, że konsekwencja w działaniu nie osłabia pozycji przedsiębiorstwa ani nie utrudnia kontaktów biznesowych. A odzyskane pieniądze można przeznaczyć na pokrycie bieżących zobowiązań finansowych lub na rozwój firmy – mówi Jakub Kostecki, prezes Kaczmarski Inkasso.

Przy tym aż 76 proc. przedsiębiorców biorących udział w badaniu odzyskało zaległe należności od kontrahentów dzięki współpracy z firmą windykacyjną.

Zanim MŚP skierują faktury do windykacji, podejmują działania na własną rękę. Trzy czwarte z nich wysyła wezwania do zapłaty, a połowa samodzielnie negocjuje zwrot należności. Zaledwie 16 proc. MŚP decyduje się od razu na zaangażowanie firmy windykacyjnej. Aż 86 proc. badanych uważa, że odzyskanie pieniędzy jest ważniejsze niż utrzymanie współpracy z nierzetelnym kontrahentem. Jednocześnie jednak aż 55 proc. przedsiębiorców twierdzi, że windykację należy stosować tylko wobec kontrahentów, z którymi relacje biznesowe i tak zostały już spisane na straty.

– Trzeba jednak uważać, żeby nie było za późno. Im szybciej faktury trafią do windykacji, tym większa szansa na odzyskanie należności – przestrzega Jakub Kostecki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane