Firmy chcą dodać wigoru seniorom

  • Alina Treptow
opublikowano: 12-02-2015, 00:00

Pracodawcy RP skarżą się, że w rządowym programie budowy ośrodków opieki dziennej dla seniorów nie uwzględniono biznesu.

Przedsiębiorcy muszą czasami przypominać rządowi o swoim istnieniu. Pracodawcy RP alarmują, że zapomniał o nich, tworząc program Senior-Wigor, w ramach którego powstaną dzienne domy opieki i kluby. Z jego założeń wynika, że tworzyć ośrodki i zarządzać nimi będą mogły wyłącznie jednostki samorządu terytorialnego.

— Przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe też powinni mieć możliwość prowadzenia takich placówek. Będziemy starali się przekonać rządzących do zmiany zapisów — mówi Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP.

Obecnie projekt jest w trakcie konsultacji społecznych. Pracodawcy RP zaproponują m.in. dodanie zapisu o obowiązku wybierania w ramach konkursu inwestorów i zarządców obiektów. Ich zdaniem, skorzysta na tym publiczna kasa, bo wydatki na infrastrukturę inwestor pokryje z własnej kieszeni. Z założeń programu wynika, że część kosztów adaptacji pomieszczeń i wyposażenia pokryje budżet państwa. W przypadku domów opieki Senior-Wigor na adaptację budynku/pomieszczenia można będzie uzyskać maksymalnie 100 tys. zł dopłaty, na wyposażenie 50 tys. zł. Miesięcznie na utrzymanie jednego pacjenta przeznaczono 200 zł. W przypadku klubów będzie to odpowiednio: 100 tys. zł, 25 tys. zł i 150 zł.

Łącznie na Program Senior-Wigor z budżetu państwa popłynie 360 mln zł, z czego 20 mln zł jeszcze w tym roku.

Łącznie na Program Senior- -Wigor z budżetu państwa popłynie 360 mln zł, z czego 20 mln zł jeszcze w tym roku. Według szacunków premier Ewy Kopacz, tylko w tym roku powstanie 100 dziennych domów opieki i klubów seniora. W pierwszej kolejności fundusze mają trafić do regionów, w których dostęp do usług opiekuńczych jest ograniczony, w tym obszarów wiejskich. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu