Firmy chętniej sięgają po faktoring

opublikowano: 25-10-2017, 22:00

Faktorzy zarządzają wierzytelnościami przedsiębiorców wartymi ponad 132 mld zł. To o 17,3 proc. więcej niż rok temu.

Branża faktoringowa nie zwalnia tempa — w ciągu dziewięciu miesięcy jej obroty wzrosły o prawie jedną piątą — podaje Polski Związek Faktorów (PZF). Obecnie zarządza wierzytelnościami klientów o wartości 132,1 mld zł. Wyjątkowo przyspieszenie zawdzięcza zwiększającej się liczbie klientów, a nie wartości przekazywanych do finansowania faktur.

W ciągu dziewięciu miesięcy z usług faktorów skorzystało 8,5 tys. firm, o 13,2 proc. więcej niż rok temu. Zdaniem Dariusza Stecia, przewodniczącego Komitetu Wykonawczego PZF, to efekt wprowadzania nowych rozwiązań przez faktorów, które są przeznaczone dla przedsiębiorców różnej wielkości i będących na różnych etapach rozwoju.

— Jeszcze do niedawna mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której obroty rynku rosły szybciej niż liczba klientów. To wskazywało, że wyniki osiągane przez nasz rynek realizowane są przede wszystkim poprzez duże transakcje. Tymczasem dla sektora jest korzystniej, jeśli tempo wzrostu liczby klientów jest adekwatne do rosnącej wartości obrotów. Od kilku miesięcy obserwujemy zbliżanie się rynku faktoringu do takiej właśnie prawidłowości — mówi Dariusz Steć.

Faktorzy w pierwszych trzech kwartałach tego roku sfinansowali prawie 6,4 mln faktur. Średnia wartość pojedynczej faktury sięgała prawie 21 tys. zł. Zobowiązania pochodziły od 213,4 tys. dłużników, a na każdego z nich przypada średnio 618,5 tys. zł należności. Z usług faktorów korzysta przede wszystkim produkcja i dystrybucja.

Zdaniem Sebastiana Grabka, dyrektora ds. faktoringu w HSBC, w całym 2017 r. rynek powinien wzrosnąć o ok. 16 proc. Ale prognozy na przyszły rok nie wyglądają już tak różowo. Na wyniki branży negatywnie może wpłynąć wejście w życie podzielonej płatności i nowych zasad dotyczących ochrony danych osobowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu