Firmy nie są gotowe na nowy sposób fakturowania

opublikowano: 25-09-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Największe wyzwania dotyczące KSeF? Dostosowanie procedur i narzędzi, przeszkolenie pracowników i koszty przejścia na nowy typ rozliczeń.

Przeczytaj artykuł, a dowiesz się:

  • Czy pracownicy firm są gotowi na KSeF?
  • Jaki odsetek przedsiębiorstw wyraża gotowość na nowy sposób fakturowania?
  • Co jest największym wyzwaniem dla firm w związku z KSeF?

Czterech na 10 przedsiębiorstw nie podjęło działań koniecznych do wdrożenia zmian dotyczących Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) lub - co gorsza - w ogóle nie ma wiedzy na ten temat. Takie są wynki raportu Webcon „Rewolucja w fakturowaniu: czy polskie firmy są gotowe na KSeF.

Największym wyzwaniem dla firm w związku ze zmianami wprowadzanymi od nowego roku przez Ministerstwo Finansów, okazują się być dostosowanie procedur i narzędzi w zakresie fakturowania (42 proc.) oraz przeszkolenie pracowników (37 proc.). Wyzwaniem dla firm są również koszty przejścia na nowy typ fakturowania (31 proc). Taki sam odsetek wskazuje na trudności z przejściem z drukowanych dokumentów księgowych na elektroniczne.

Jednocześnie aż 26 proc. przedsiębiorstw wskazuje, że nie jest przygotowanych na zmiany. Równocześnie 15 proc. firm nie potrafi odpowiedzieć na pytanie o stan wdrożeń związanych z KSeF. Natomiast 59 proc. przedsiębiorców deklaruje gotowość na nowy system – wynika z raportu Webcom.

Według raportu najmniej przygotowane na zmiany są małe firmy (48 proc.). Wśród dużych przedsiębiorstw odsetek ten wynosi już 65 proc. Co ciekawe, lepiej przygotowane do wprowadzanych zmian są firmy wystawiające większą liczbę faktur. Na zmiany gotowych jest 74 proc. przedsiębiorstw wystawiających powyżej tysiąca dokumentów miesięcznie i jedynie 45 proc. firm wystawiających do 10 faktur w miesiącu.

– Mimo nadchodzących zmian wiele firm nie podjęło jeszcze żadnych kroków, aby przygotować się do wdrożenia KSeF. Warto jednak zacząć opracowywać strategię digitalizacji w tym zakresie. Nie tylko ze względu na zbliżający się obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur, ale również z uwagi na korzyści, jakie przynosi cyfryzacja dokumentów księgowych. Przyspieszenie procesowania faktur, wyeliminowanie zagubień czy obniżenie kosztów archiwizacji to tylko niektóre z nich – podkreśla Łukasz Wróbel, wiceprezes firmy Webcon.

Poznaj program konferencji “TAX Forum”, 1 grudnia 2022, online >>

Wielkość firmy ma wpływ na to, jak wdrożenie KSeF odbierają przedsiębiorcy. 41 proc. mikro firm zwraca uwagę na wyzwanie, jakim jest dostosowanie procedur i narzędzi w organizacji. W grupie dużych przedsiębiorstw jest to trudność dla 47 proc. Z kolei przeszkolenie pracowników jest problemem dla 33 proc. mikroprzedsiębiorstw i aż 47 proc. dużych firm.

Przejście z dokumentów papierowych na cyfrowe wersje faktur to wyzwanie dla 24 proc. firm sporządzających do 10 faktur i 42 proc. wystawiających ponad tysiąc dokumentów księgowych.

Warto zwrócić uwagę na to, że KSeF jest większym problemem dla firm, które samodzielnie prowadzą księgowość. Przedsiębiorstwa korzystające z usług zewnętrznych podmiotów podchodzą do tej kwestii bardziej optymistycznie.

– Z naszego badania wynika, że polskie firmy mają jeszcze wiele do zrobienia w kwestii przygotowania się do obowiązku korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. Badaliśmy nie tylko stopień świadomości polskich przedsiębiorców dotyczących zmian związanych z KSeF, ale również ich nastawienie do wyzwań, które stawia przed nimi reforma systemu fakturowania. Wdrożenie obowiązku korzystania z KSeF i narzędzi do e-fakturowania jest szansą na przyspieszenie cyfryzacji polskich firm – podkreśla Łukasz Wróbel.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane