Firmy nie wiedzą, co to split payment

opublikowano: 26-06-2018, 22:00

Podzielona płatność lada chwila wejdzie w życie, a ponad wie trzecie mikroprzedsiębiorców nie wie, na czym ona polega.

Monevia, firma oferująca faktoring najmniejszym spółkom, przeprowadziła ankietę wśród dwóch tysięcy swoich klientów na temat split payment. Okazuje się, że ponad dwie trzecie respondentów nie zna regulacji dotyczących podzielonej płatności. Przedsiębiorcy nie wiedzą też, w jaki sposób może ona się odbić na ich płynności finansowej.

— Jedynie 10 proc. właścicieli firm biorących udział w badaniu uznało, że split payment negatywnie wpłynie na ich sytuację finansową. Spodziewam się, że w kolejnych miesiącach ten odsetek zdecydowanie się zwiększy — mówi Maciej Drowanowski, prezes Monevii.

Podzielona płatność w formie dobrowolnej zacznie obowiązywać od 1 lipca tego roku, a na początku przyszłego roku może się już stać obowiązkowa. Zakłada ona przelewanie przez kupującego na zwykły rachunek sprzedawcy tylko kwoty netto zapłaty. Natomiast równowartość podatku od towarów i usług trafi na specjalne konto — rachunek VAT. Ponieważ pieniądze ulokowane na koncie VAT staną się dla firm niedostępne, choć wcześniej, do momentu rozliczenia podatku, mogły nimi swobodnie obracać, wiele z nich może stracić płynność finansową.

Zdaniem Agnieszki Gołębiewskiej, dyrektor finansowej spółki faktoringowej SMEO, split payment najmocniej uderzy w małe firmy.

— Mechanizm ten nie uwzględnia płatności gotówkowych i kartą płatniczą. Na jego wdrożeniu stracą zatem najwięcej te firmy, które za firmowe zakupy płacą gotówką lub kartą płatniczą, ale należności od kontrahentów otrzymują przelewem z zastosowaniem split payment. Należny im VAT spłynie na konto, z którego nie będą mogli swobodnie korzystać, a sami VAT zapłacą swoim dostawcom z rachunku bieżącego — wyjaśnia Agnieszka Gołębiewska.

Mimo wszystko badani przez Monevię przedsiębiorcy są optymistami. 71 proc. z nich spodziewa się poprawy sytuacji finansowej w najbliższych sześciu miesiącach, a tylko 2 proc. — pogorszenia.

— Polscy przedsiębiorcy korzystają na obecnej dobrej ogólnej koniunkturze gospodarczej i spodziewają się lepszych efektów działalności operacyjnej, co powinno przełożyć się na ich płynność finansową — ocenia Maciej Drowanowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki spółek / Firmy nie wiedzą, co to split payment