Firmy nie wiedzą, czym jest faktoring

opublikowano: 26-10-2016, 22:00

Kredyt obrotowy to wciąż najpopularniejsze źródło zewnętrznego finansowania bieżącej działalności.

Przedsiębiorcy twierdzą, że wiedzą, co to jest faktoring. Jednak jedna trzecia uczestników badania przeprowadzonego na zlecenie NFG (eFaktoring.pl) przez Keralla Research nie była w stanie podać żadnej definicji. Windykacja należności — tak rozszyfrowało to pojęcie 7,8 proc. respondentów. Dla 6,1 proc. to rodzaj kredytu bankowego, a dla 5,6 proc. — pożyczka z firmy do firmy. Nie tylko definicja sprawia problemy. Kiedy w badaniu pojawiło się konkretne pytanie dotyczące stosowania faktoringu,prawidłowo odpowiedziało 28,3 proc.

— Z pewnością wielu przedsiębiorców zetknęło się z pojęciem faktoringu, aczkolwiek z niego nie korzystali. Z badania wynika, że po to rozwiązanie sięgnęło 2,8 proc. przedsiębiorców z sektora MSP — wyjaśnia Mirosław Sędłak, prezes Rzetelnej Firmy. Znajomością faktoringu chwali się 99 proc. przedsiębiorstw liczących 50-249 pracowników, 75 proc. małych (10-49 pracowników) i niecałe 60 proc. mikrofirm (do 9 pracowników).

— Zalety faktoringu dostrzegają głównie większe firmy, gdyż dotychczas to do nich było skierowane to rozwiązanie. Obecnie mogą z niego skorzystać mikroprzedsiębiorcyz rocznymi przychodami na poziomie kilkuset tysięcy złotych — wyjaśnia Michał Pawlik, prezes NFG. W sektorze MSP firmy najczęściej finansują bieżącą działalność kredytem obrotowym (27,2 proc.), limitem na koncie (18,2 proc.), a także pożyczkami od rodziny, znajomych i innych firm.

— Nie dziwi, że kredyt jest najpopularniejszy, ale wydawać by się mogło, że przedsiębiorcy zatrudniający od 50 do 249 pracowników lepiej znają możliwości pozyskania pieniędzy na bieżącą działalność. To zaskakujące, bo ponad 70 proc. firm z sektora MSP narzeka na nieterminowe płatnościod kontrahentów — komentuje Michał Pawlik.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu