Firmy przekonują się do faktoringu

opublikowano: 28-05-2018, 22:00

Mali i średni przedsiębiorcy znają pojęcie faktoringu, ale korzysta z niego tylko 10 proc. z nich.

Nastroje firm z sektora MŚP nieznacznie się pogorszyły w ostatnim półroczu — wynika z 15. edycji badania „Bibby MŚP Index”, wykonanego dla firmy faktoringowej Bibby Financial Services. Pokazuje ono również, że nieterminowe regulowanie opłat za sprzedane wyroby czy wykonane usługi dotyka ponad 60 proc. badanych. Z problemem niezapłaconej faktury przynajmniej raz w miesiącu styka się ponad połowa (52,6 proc.) firm.

Bibby przyjrzało się także kwestii finansowania.

Najchętniej przedsiębiorcy finansują się za własne pieniądze (52,4 proc. wskazań, wzrost o 1,4 pkt. proc.). Nieco mniej badanych w tym celu bierze kredyt bankowy (44 proc. wskazań, spadek o 2,4 pkt. proc.). Dalej jest leasing (43,3 proc. wskazań) oraz fundusze unijne (11,1 proc. wskazań). Z faktoringu korzysta zaledwie 9,8 proc. właścicieli biznesów z sektora MŚP, choć prawie 90 proc. wie, na czym polega ten produkt.

Przy tym wciąż największą popularnością cieszy się faktoring krajowy z regresem — 43,6 proc. ankietowanych, którzy mieli do czynienia z tym produktem, wybrało właśnie taką jego formę. Nieco mniej chętnych jest na faktoring krajowy bez regresu (41 proc.) oraz mieszany (10,3 proc.).

Przedsiębiorcy zdecydowanie rzadziej decydują się na faktoring zagraniczny eksportowy i zagraniczny importowy oraz odwrotny.

W ciągu najbliższych sześciu miesięcy z faktoringu planuje skorzystać 11 proc. badanych. Więcej niż połowa (68,4 proc.) jest zdania, że to rozwiązanie poprawi płynność finansową ich biznesu. Przedstawiciele sektora MŚP cenią tę usługę przede wszystkim za skrócenie czasu oczekiwania na gotówkę (ponad 62 proc.) oraz ograniczenie ryzyka udzielania kredytów handlowych odbiorcom (prawie 38 proc.). Od dostawców faktoringu oczekują głównie szybkiej obsługi i sprawnej reakcji na zlecenie (61,5 proc.). Dla ponad 46 proc. ważna jest także jakość obsługi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu