Firmy ruszą na podbój Czarnego Lądu

opublikowano: 31-07-2018, 22:00

Przedsiębiorcy, którzy chcą zaistnieć na rynkach afrykańskich, łatwiej zdobędą finansowanie na działalność eksportową.

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) nawiązał współpracę z dwoma egipskimi bankami rozwoju — Banque Misr i Export Development Bank of Egypt, a także z rwandyjskim — Development Bank of Rwanda. Dla polskich firm podbijających rynki afrykańskie porozumienie oznacza ułatwienia w finansowaniu ich działalności eksportowej. Wojciech Hann, członek zarządu BGK, podkreśla, że rodzime przedsiębiorstwa mają potencjał i doświadczenie, aby ich produktyi usługi mogły zaistnieć na Czarnym Lądzie.

— Nawiązanie przez BGK współpracy z bankami z Egiptu i Rwandy to krok, który ułatwi polskim firmom zdobycie tych perspektywicznych rynków — uważa Wojciech Hann.

Wspomniane banki są instytucjami państwowymi nastawionymi na wspieranie operacji eksportowych. Dzięki porozumieniu z Banque Misr i Export Development Bank of Egypt, rodzime przedsiębiorstwa będą mogły bezpiecznie sprzedawać swoje towary i usługi na Czarnym Lądzie i korzystać z tzw. akredytyw eksportowych. Natomiast współpraca BGK z Development Bank of Rwanda ułatwi obsługę płatności transgranicznych i kooperację pomiędzy polskimi a rwandyjskimi przedstawicielami biznesu. Egipt to główny partner handlowy Polski wśród krajów afrykańskich. Sprzedajemy tam m.in. maszyny, urządzenia, sprzęt elektroniczny i produkty pochodzenia roślinnego. Egipt jest też drugą — po RPA — największą gospodarką w Afryce. Natomiast Rwanda to jedno z najmniejszych państw Czarnego Lądu i jedno z najbiedniejszych na świecie. W ciągu ostatnich 10 lat awansowała w rankingu „Doing Business”, przygotowywanym przez Bank Światowy (państwa o najlepszych warunkach do prowadzenia biznesu), ze 150. na 41. miejsce. To kraj o ogromnych potrzebach inwestycyjnych, głównie w sektorze rolniczym. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy