Firmy w dobrych nastrojach

opublikowano: 02-10-2017, 22:00

Największymi optymistami są przedsiębiorcy działający w branży produkcyjnej oraz prowadzący hotele i restauracje.

Mały i średni biznes widzi przyszłość w pozytywnych barwach, pomimo że w trzecim kwartale nastroje w tym segmencie nieznacznie spadły — pokazuje Barometr Europejskiego Funduszu Leasingowego (EFL). To wskaźnik informujący o skłonności spółek z sektora MSP do wzrostu. Może się wahać od 0 do 100 pkt., przy czym wartości powyżej 50 pkt. oznaczają pozytywny kierunek zmian, a poniżej 50 pkt. — sytuację, która nie sprzyja rozwojowi.

Największymi optymistami okazały się firmy produkcyjne. W ich przypadku wskaźnik sięgnął 62,6 pkt. i był najwyższy spośród sześciu badanych branż — budownictwa, handlu, sektora HoReCa, transportu i usług. Pozytywnie takie podmioty oceniają przede wszystkim sprzedaż — prawie połowa z nich liczy na większe zamówienia. Nie narzekają na swoją płynność finansową, a do tego w najbliższym kwartale aż 30 proc. z nich spodziewa się poprawy w tym zakresie. Ponadto co trzecia firma produkcyjna planuje inwestycje. Na drugim miejscu wśród optymistów znalazły się firmy z branży HoReCa.

— Jest to związane z sezonem wakacyjno-urlopowym, w którym tradycyjnie branża ta notuje największe zwyżki — zauważa Radosław Kuczyński, prezes EFL.

Wskaźnik barometru dla właścicieli hoteli i restauracji wyniósł 62,2 pkt. Aż 41 proc. przedstawicieli HoReCa planuje inwestycje. Ponadto co trzeci sygnalizuje wzrost zamówień. Po najwyższym w historii wyniku dla II kwartału tego roku na poziomie 63 pkt. główny odczyt Barometru EFL za przedostatni kwartał 2017 r . wyniósł 59,3 pkt. To jednak więcej nie tylko niż rok wcześniej (56,6 pkt.), ale w porównaniu ze wszystkimi pomiarami z 2016 r. Tym samym mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, mimo odrobinę gorszych prognoz, generalnie widzą w najbliższych miesiącach szanse na rozwój.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu