Firmy w słabych nastrojach

opublikowano: 16-07-2018, 22:00

Mali i średni przedsiębiorcy obawiają się spadku liczby zamówień, dlatego na inwestycje zamierzają przeznaczyć mniej pieniędzy.

Optymizm przedsiębiorców z sektora MŚP znacznie się pogorszył — wynika z najnowszego Barometru Europejskiego Funduszu Leasingowego (EFL). To wskaźnik informujący o skłonności mikro, małych i średnich firm do wzrostu. Przyjmuje on wielkość od 0 do 100 pkt. Badanie zostało przeprowadzone wśród 600 spółek MŚP. Obecnie barometr wynosi 52,9 pkt., co oznacza spadek aż o 8,3 pkt. w porównaniu z kwartałemwcześniej. Jest także niższy o 6,4 pkt. niż w analogicznym okresie 2017 r. Radosław Kuczyński, prezes EFL, zwraca uwagę, że to najniższy wynik w trzyletniej historii badania. Jego zdaniem, taki stan rzeczy to efekt m.in. braku rąk do pracy.

— Z ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w maju stopa bezrobocia wyniosła zaledwie 6,1 proc. Jednocześnie liczba ofert zatrudnienia w pierwszym kwartale wzrosła o 14 proc. Ponadto polskie firmy zaczynają odczuwać spowolnienie gospodarki naszego zachodniego sąsiada. Indeks obrazujący niemiecką koniunkturę spada już od kilku miesięcy, a w lipcu osiągnął najniższy poziom od kilku lat. A przecież Niemcy są głównym partnerem handlowych polskiego przemysłu — podkreśla Radosław Kuczyński.

Zgodnie z wynikami badania EFL, odsetek przedsiębiorców, którzy liczą na mniejsze zamówienia w trzecim kwartale tego roku, spadł o 12,5 pkt. proc.— z 44,2 proc do 31,7 proc. Jednocześnie przybyło tych, którzy obawiają się mniejszego zapotrzebowania na swoje produkty lub usługi — z 9 do 17,2 proc. Szacowany spadek sprzedaży pociągnął za sobą mniej optymistyczne w porównaniu do ubiegłego kwartału oceny dotyczące płynności finansowej. Obecnie tylko 20 proc. badanych firm liczy, że uda im się w najbliższych miesiącach zwiększyć płynność. Przedsiębiorcy mniej chętnie planują inwestycje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy