Firmy wybierają nowoczesne płatności

opublikowano: 24-04-2019, 22:00

Gotówka odchodzi do lamusa. Przedsiębiorcy coraz chętniej regulują należności przelewem lub kartą.

Mali i średni przedsiębiorcy coraz częściej rozliczają się z partnerami biznesowymi i pracownikami za pomocą przelewu albo karty płatniczej — wynika z badania „Przedsiębiorca w gotówkowym świecie” przygotowanego przez Mastercard.

Tylko 30 proc. badanych wciąż preferuje gotówkę, wypłacając należność swoim dostawcom. Kartą płaci 34 proc., a 74 proc. robi przelew z firmowego konta. Bezgotówkowe formy płatności sprawdzają się też przy opłacaniu bieżących kosztów związanych z prowadzeniem działalności, takich jak czynsz, rachunki za media i tym podobne. Co piąty ankietowany używa do tego celu karty płatniczej, a najczęściej takie faktury są opłacane przelewem (58 proc.).

Mastercard sprawdził też, jakie przewagi zdaniem przedsiębiorców mają firmowe karty płatnicze nad innymi metodami płatności. Badane spółki zwracały uwagę przede wszystkim na to, że płaci się nimi łatwiej niż przez bankowość internetową (tak uważa 47 proc. pytanych). Kolejną zaletą wskazywaną przez ankietowanych było bezpieczeństwo (38 proc.), rozumiane jako minimalizowanie ryzyka kradzieży i oszustw, oraz możliwość prostej weryfikacji wydatków, zarówno własnych, jak i dokonywanych przez pracowników (26 proc). Wiąże się to z większą kontrolą ponoszonych kosztów (23 proc).

— Karta umożliwia realizowanie płatności w każdej walucie, co sprawdza się szczególnie w przypadku podróży służbowych. Pracodawca ma natomiast wgląd historię płatności swoich pracowników. Jednocześnie większość kart jest ubezpieczona, a dzięki możliwości szybkiego zastrzeżenia skutki ich utraty są mniejsze niż w przypadku gotówki. Inną przydatną cechą jest możliwość ustalania limitów transakcyjnych, co może stanowić ważny element kontroli wydatków — tłumaczy Damian Zieliński, dyrektor do spraw rozwoju biznesu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w Mastercard Europe.

Sprawdź program konferencji "PSD2 2019", 14 maja 2019, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy