Fiskus i KUKE pomogą budować statki

KAP
opublikowano: 14-03-2016, 08:33

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz resort finansów przedstawiły projekt ustawy, która pomoże stoczniom wypłynąć na szerokie wody. Chodzi o zmiany podatkowe i ubezpieczeniowe. Firmy budujące statki będą mogły rozliczać VAT do zakończeniu projektu.

Paweł Brzezicki, wiceminister gospodarki morskiej informuje, że program za kilka dni zostanie skonsultowany także z Hutniczą Izbą Przemysłowo-Handlową. Obecnie bowiem przedsiębiorstwa stalowe objęte są tzw. odwróconym VAT, czyli podatek płaci finalny odbiorca. Paweł Brzezicki zapowiada, że po zmianie przepisów, obrót stalą na potrzeby stoczni będzie, mówiąc w uproszczeniu, odbywać się bez podatku. Wiceminister zapowiada równie, że firmy z sektora stoczniowego będą mogły korzystać z instrumentów oferowanych przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, co pomoże im w korzystniejszym finansowaniu produkcji.

BH

Przed laty udzielanie stoczniom gwarancji KUKE kwestionowała Bruksela, uznając je za niedozwoloną pomoc publiczną. Paweł Brzezicki zapewnia jednak, że mechanizm, które zostanie obecnie zastosowany, nie powinien wzbudzić obaw wśród urzędników Komisji Europejskiej. Szczegółów jednak na razie nie ujawni.

Resort zapewnia również, że z większości rozwiązań proponowanych w ustawie będą mogły skorzystać stocznie realizujące kontrakty na budowę statków. Nie będą one natomiast dotyczyć projektów offshore, czyli konstrukcji i jednostek wykonywanych na potrzeby górnictwa morskiego i energetyki. Paweł Brzezicki ma nadzieję, że poprawi się sytuacja na rynku paliwowym, a dzięki temu korzystniejsza będzie także realizacja kontraktów offshore, nawet bez ustawowych preferencji.

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej zapowiada zresztą, że stocznie nie będą skupiać się tylko na budowie jednostek dla odbiorców przemysłowych, ale będą także wykonywać promy pasażerskie, na przykład dla polskich armatorów.W tym obszarze działania może przede wszystkim zintensyfikować szczecińska Nauta, we współpracy z dawną Stocznią Szczecińska.

- Rząd robi swoją część roboty, ale oczywiście (...) później ta szansa musi być wykorzystana przez konstruktorów, inżynierów, armatorów i same stocznie. Zaangażowanie ludzi, ich pasja i ich wsparcie jest tutaj konieczne. My damy tę możliwość w postaci ułatwień podatkowych w podatku dochodowym, w podatku VAT-owskim, ale później konieczna jest właśnie rola tych czynników społecznych, biznesu, zaangażowanie całej społeczności - powiedział minister finansów Paweł Szałamacha, który wraz z ministrem gospodarki morskiej Markiem Gróbarczykiem przedstawił w Szczecinie założenia udogodnień dla firm produkujących statki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane