Fiskus nagra podatników cyfrowo

opublikowano: 09-03-2021, 20:00
Obserwuj w MójPB:

W czasie kontroli celno-skarbowych właściciele firm, menedżerowie oraz pracownicy będą nagrywani... w lepszej jakości.

Minister finansów lada dzień podpisze rozporządzenie umożliwiające kontrolerom celno-skarbowym nagrywanie dźwięku i obrazu podczas przeprowadzanych interwencji. Wejdzie w życie natychmiast po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

Biuro prasowe Ministerstwa Finansów (MF) podało, że nowe przepisy mają na celu „rezygnację z możliwości analogowego zapisu przesłuchania na odległość i pozostawienie jedynie możliwości dokonywania zapisów cyfrowych”.

Nowoczesny fiskus
Nowoczesny fiskus
Kontrolerzy skarbowi, podlegli Magdalenie Rzeczkowskiej, szefowej KAS, do nagrywania podatników wykorzystają nowoczesne technologie cyfrowe.

Nagrywanie obrazu i dźwięku w czasie przesłuchań przedsiębiorców oraz innych świadków (członków władz firmy, menedżerów, pracowników) przewiduje ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej (obowiązuje od 1 marca 2017 r.). W lipcu 2017 r. minister wydał rozporządzenie umożliwiające nagrania analogowe. Teraz polski fiskus zamierza wykorzystywać najnowsze technologie i nagrywać przesłuchiwanych cyfrowo. Także powielanie i kopiowanie nagrań będzie się odbywać w zapisie cyfrowym. W uzasadnieniu projektu MF podkreśla, że sposób nagrań „jest korzystny dla obywateli, bo eliminuje konieczność stawiania się świadka czy kontrolowanego w jednostce KAS prowadzącej kontrolę”.

Arkadiusz Pączka, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich, wskazuje pozytywne i negatywne aspekty „studia nagrań” fiskusa.

- Z jednej strony takie nagrania dają twardy dowód przebiegu postępowania organów skarbowych w trakcie kontroli i dokładny zapis słów wypowiadanych przez przesłuchiwane osoby. Mogą dowieść, co dokładnie mówiły, odtworzyć słowa, bronić się przed ich wypaczaniem. Nagrywanie działa również pozytywnie na kontrolerów i ich sposób odnoszenia się do podatnika. Z drugiej strony nie każdy lubi być nagrywany. Istnieje też obawa, kiedy, przez kogo i w jakich celach te nagrania mogą być wykorzystane – mówi Arkadiusz Pączka.

Nagraniami przesłuchanych przedsiębiorców i obywateli skarbówka może dzielić się z innymi organami i instytucjami państwa, np. prowadzącymi postępowania podatkowe, karne skarbowe i karne (policja, prokuratura).

Od kilku lat liczba dokonywanych kontroli celno-skarbowych wyraźnie spada. Fiskus tłumaczy to bardziej precyzyjnym typowaniem do kontroli.

83 mld zł – tyle wyniosły uszczuplenia podatkowe wykryte przez kontrole skarbowe w ciągu 6 ostatnich lat …

8 mld zł - … a tyle pieniędzy wpłynęło do budżetu państwa po tych ustaleniach

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane