Fitch obniża rating Arabii Saudyjskiej

opublikowano: 30-09-2019, 17:35

Agencja ratingowa Fitch obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej Arabii Saudyjskiej o jeden stopień. Uzasadnia to  wzrostem napięcia geopolitycznego i militarnego w regionie Zatoki Perskiej.

Ranking został obniżony do poziomu A z A + z perspektywą stabilną.

Fitch Ratings
fot. ARC

Ataki na infrastrukturę naftową Arabii Saudyjskiej spowodowały czasowe ograniczenie ponad połowy produkcji ropy w tym kraju. Mimo że została w pełni przywrócona do końca września, uważamy, że istnieje ryzyko dalszych ataków na Arabię Saudyjską, które mogą spowodować straty gospodarcze – napisał Fitch w uzasadnieniu.

Po decyzji agencji, rentowność dolarowych obligacji Arabii Saudyjskiej o terminie zapadalności w 2049 r. wzrosła o 2 pb do 3,48  proc.

W miniony piątek inna agencja S&P Global utrzymała rating Arabii Saudyjskiej na poziomie A-, cztery poziomy powyżej oceny śmieciowej, dodając, że spodziewa się, że kraj  „podwoi wysiłki w celu zabezpieczenia kluczowych zakładów produkcji i przetwarzania ropy”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane