Fitch ogłasza niewypłacalność Białorusi

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 19-07-2022, 07:35
Obserwuj w MójPB:
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Agencja Fitch Ratings oceniła, że Białoruś jest niewypłacalna. Twierdzi, że kraj, który jest największym sojusznikiem Rosji złamał warunki swoich zobowiązań, donosi Bloomberg.

fot. ARC

Fitch obniżyła rating zadłużenia Białorusi do poziomu „niewypłacalny” z oceną RD z poziomu C. Według agencji, Mińsk nie wypłacił w dolarach kuponu o wartości 600 mln USD od obligacji denominowanych w dolarach, których termin zapadalności przypada na 2027 r.

Tymczasem już 14 lipca, inna agencja, Moodys’s Investors stwierdziła, że Białoruś nie regulując zobowiązania postawiła się w stan niewypłacalności, ale podtrzymała ocenę wiarygodności kredytowej na poziomie CCC.

Pod koniec czerwca rząd w Mińsku poinformował, że płatności dolarowe należne z tytułu obligacji zagranicznych zostaną rozliczone w lokalnych rublach na konto w Belarusbank, stosując podobne rozwiązanie jakie reżim Putina po wprowadzeniu zachodnich sankcji.

Trzecia z największych agencji, S&P Global Ratings podtrzymała ostatnio swoja ocenę Białorusi na negatywnej liście z ratingiem na poziomie CC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane