Forint regionalnym liderem

Bartosz Sawicki DM TMS Brokers
opublikowano: 29-05-2013, 00:00

Złoty, podobnie jak czeska korona i węgierski forint, umacniał się wczoraj do wspólnej waluty.

Kurs EUR/PLN naruszał poziom 4,18 zł i oddalał się od kluczowej strefy powyżej 4,21, która wyznacza górne ograniczenie trwającego od miesięcy trendu bocznego. W kolejnych dniach wsparcie 4,1750 powinno okazać się barierą trudną do przebicia, a drogę do głębszych spadków kursu otworzyłoby dopiero sforsowanie 4,1650. Warto odnotować, że na obecnie notowanych poziomach złoty jest wyceniany jedynie minimalnie powyżej krótkoterminowej wartości godziwej, obliczanej przez nas na podstawie relatywnej wyceny wielu klas aktywów.

Dziś GUS poda rewizję wstępnego odczytu dynamiki PKB za pierwsze trzy miesiące tego roku. Jest to sytuacja bez precedensu, będzie zatem ciekawa z punktu widzenia oceny jakości szacunkowych danych, lecz jedynie bardzo mocna rewizja w górę będzie w stanie zapobiec redukcji stóp przez RPP. W regionie warto odnotować oczekiwaną, dziesiątą (!) z rzędu obniżkę stóp procentowych na Węgrzech. Mimo cyklu luzowania, w maju forint jest zdecydowanie najsilniejszą walutą regionu. Aprecjację wywołały m.in. dobre dane o dynamice PKB w I kwartale, a spotęgował ją napływ kapitału na rynki wschodzące. W tym kontekście należy odnotować wysokie realne stopy procentowe (około 3 proc.). Co więcej, nie zrealizował się scenariusz zakładający drastyczną zmianę kształtu polityki pieniężnej po objęciu stanowiska prezesa banku centralnego Węgier przez György Matolcsy’ego. W rezultacie forint korzystał także na spadku ryzyka kredytowego. Uważamy jednak, że pole do kontynuacji umocnienia względem walut regionu jest bardzo mocno ograniczone.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Sawicki DM TMS Brokers

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane