Forint traci przez politykę

Marcin Kiepas
23-03-2009, 14:00

W poniedziałek węgierska waluta, w  odróżnieniu np. od złotego, nie korzysta na poprawie nastrojów na globalnych rynkach akcji wywołanej doniesieniami nt. planu pomocy dla amerykańskich banków. O godzinie 13:54 kurs USD/HUF testował poziom 223,04, a EUR/HUF 303,40, wobec odpowiednio 221,63 i 300,88 w piątek pod koniec dnia.

Cieniem na notowaniach forinta kładzie się polityczna zmiana na Węgrzech. W weekend dotychczasowy premier Ferenc Gyurcsany niespodziewanie ogłosił chęć dymisji i zaproponował powołanie nowego rządu, który zająłby się wyprowadzeniem gospodarki z kryzysu. Dzisiejsza reakcja forinta nieco zaskakuje. Zwykle z nowym politycznym rozdaniem wiążą się nowe nadzieje. Teraz, gdy gospodarka jest w recesji, nadzieje te powinny być jeszcze większe. Szczególnie, że wśród potencjalnych kandydatów na premiera wymienia się byłego prezesa Banku Centralnego Węgier.

Dziś oprócz czynników politycznych potencjalny wpływ na notowania forinta może mieć również decyzja Banku Centralnego Węgier ws. stóp procentowych. Warunkiem jest jednak to, że stopy zostaną zmienione. A więc, że decyzja będzie różna od rynkowego konsensusu. Obecnie główna stopa na Węgrzech kształtuje się na poziomie 9,5 proc.

Marcin Kiepas
X-Trade Brokers DM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kiepas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Forint traci przez politykę