Forma coraz lepsza

Wiktor Szczepaniak
opublikowano: 13-07-2005, 00:00

Po chudym roku akcesyjnym spółka znowu generuje zyski. Poprawa wyników powinna ułatwić skarbowi państwa sprzedaż reszty jej akcji.

Jeszcze w tym roku może zakończyć się prywatyzacja Przedsiębiorstwa Handlu Zagranicznego Baltona. Wczoraj resort skarbu ogłosił przetarg na 27-proc. pakiet jej akcji. Skarb państwa wybrał dobry moment na zbycie tej resztówki, bo Baltona kończy trwający od ubiegłego roku proces restrukturyzacji i po trudnym 2004 r. wraca do formy.

— W tym roku nasze przychody powinny wynieść ponad 90 mln zł, a zysk netto — 2,5 mln. Już w pierwszym półroczu wypracowaliśmy 1,3 mln zł zysku — mówi Andrzej Cichy, prezes Baltony.

W 2004 r. firma była na minusie, a jej przychody były niższe niż rok wcześniej. Powodem pogorszenia kondycji Baltony było wprowadzenie nowych zasad rozliczania akcyzy ze sprzedawanych w wolnocłowych sklepach papierosów i alkoholu. Po wejściu Polski do UE firma może otrzymać zwrot akcyzy tylko w przypadku towarów sprzedawanych poza obszar Unii. Wcześniej na towary eksportowane nie było akcyzy. Zmiana nie tylko skomplikowała sposób rozliczania się z urzędem celnym, ale także spowodowała spadek obrotów, wywołany wzrostem cen towarów trafiających na obszar UE.

— Teraz na towarach znajdują się dwie ceny, obowiązujące w zależności od tego, dokąd wyjeżdża klient — mówi Andrzej Cichy.

Aby zrekompensować straty wynikające z wprowadzenia nowych uregulowań, Baltona poszerzyła ofertę o sprzedaż kosmetyków. Uruchomiła też na Okęciu sklep dla załóg samolotów. Andrzej Cichy dodaje, że w najbliższych latach firma skoncentruje się na rozwoju sprzedaży w sklepach wolnocłowych na lotniskach i zaopatrywaniu statków wypływających z polskich portów. Jego zdaniem, sprzyjać temu będzie rosnąca koniunktura w przewozach lotniczych i rozwój portów.

Baltona rozważa też wycofanie się z działalności pralniczej, którą prowadzi jej spółka zależna — Baltona Serwis ze Świnoujścia.

Kto kupi resztówkę akcji Baltony? Nie wiadomo. Najpewniejszym kandydatem do jej zakupu wydaje się jednak firma Alfa Center z Warszawy, 48,8-proc. akcjonariusz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Szczepaniak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Forma coraz lepsza