Forte wystrzeli w górę

Zbigniew Kazimierczak
27-01-2004, 00:00

W ciągu dwóch, trzech lat sprzedaż giełdowego producenta mebli może zwiększyć się nawet trzykrotnie — do 900 mln zł.

Dzisiaj jest ważny dzień dla Fabryki Mebli Forte. Jej akcjonariusze mają zadecydować aż o trzech nowych emisjach akcji. Niespodzianek raczej nie należy się spodziewać.

— Koncepcja znana jest od kilku tygodni, ale żaden z akcjonariuszy nie protestował przeciwko emisjom akcji — mówi Andrzej Korzeb, wiceprezes Forte do spraw finansowych.

Największa emisja, od 2 000 000 do 4 327 093 akcji, przeznaczona jest dla dotychczasowych udziałowców. Tą drogą Forte chce uzyskać gotówkę na budowę fabryki w Rosji za 11 mln EUR.

Maksymalnie 2 047 619 akcji zostanie wyemitowane dla właścicieli Furnela w zamian za przejęcie tej firmy (uzupełni ofertę grupy o meble z litego drewna).

Na ostatnią emisję składa się 519 252 akcje, stanowiące element programu motywacyjnego dla pracowników Forte.

Meblarska supergrupa

Obecnie grupa kapitałowa Forte składa się z czterech zakładów, które w 2003 r. wygenerowały około 335 mln zł przychodów ze sprzedaży (to prognoza BDM PKO BP, ale zarząd z reguły zgadza się z wyliczeniami analityków).

— Po realizacji naszych planów obroty grupy po prostu wystrzelą w górę — zapowia- da Andrzej Korzeb.

W ciągu 2-3 lat roczna sprzedaż Forte ma szansę nawet się potroić, sięgając 900 mln zł.

Na to nadal w głównej mierze składać się będą przychody starego Forte, które po planowanych inwestycjach wysokości 30 mln zł powinny zwiększać się w tempie kilkudziesięciu procent rocznie.

Furnel jeszcze do niedawna miał kłopoty finansowe, ale wychodzi na prostą. Ubiegły rok prawdopodobnie zakończył 100 mln zł przychodów.

— Firma bardzo szybko się rozwija. Na jej meble popyt jest tak duży, że trzeba na nie czekać sześć-osiem tygodni — mówi Andrzej Korzeb.

W Forte szacują więc, że przychody Furnela w najbliższych latach podwoją się. Do tego dodać trzeba jeszcze sprzedaż wygenerowaną w rosyjskiej fabryce, która powinna ruszyć w 2005 r. Jej zdolności produkcyjne określane są na 23 mln USD (blisko 90 mln zł).

Rynek już dyskontuje

— Koncepcja rozwoju grupy jest bardzo sensowna, więc jej realizacja powinna przyczynić się do znacznego wzrostu wartości Forte — mówi Radosław Solan, analityk BDM PKO BP.

Jego zdaniem, obserwowany w ostatnich tygodniach wzrost kursu akcji spółki (około 40 proc.) jest uzasadniony. W ten sposób rynek dyskontuje przyszłą poprawę wyników Forte.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Forte wystrzeli w górę