Czytasz dzięki

Forte ze stratą w I kwartale 2020 r.

opublikowano: 21-05-2020, 08:04

W I kwartale 2020 r. strata netto przypadająca akcjonariuszom Forte wyniosła 4,4 mln zł. Przed rokiem zysk sięgał 12,5 mln zł.

Przychody spółki spadły o 13,5 proc. do 276,4 mln zł, natomiast zysk operacyjny zwiększył się o 10 proc. do 26,8 mln zł. 

Maciej Formanowicz to założyciel, największy akcjonariusz i prezes
firmy Forte
Zobacz więcej

Maciej Formanowicz to założyciel, największy akcjonariusz i prezes firmy Forte Fot. Marek Wiśniewski

Do powstania straty przyczyniły się głównie wysokie koszty finansowe (22 mln zł, z czego 18,9 mln zł to nadwyżka ujemnych różnic kursowych nad dodatnimi).

Od 24 marca do końca kwietnia 2020 r. w firmie trwał przestój ekonomiczny. 

Jak podano w raporcie, negatywny wpływ pandemii w Europie, czyli głównym rynku zbytu, jednostka dominująca odczuła już w marcu 2020 r. gdy obroty spadły o około 50 proc. w stosunku do  lutego 2020 i o 44 proc. względem marca 2019 r. 

W kwietniu spółka realizowała zamówienia odbiorców (głównie sprzedawców internetowych oraz z rynków pozaeuropejskich), którzy wyrazili gotowość odbioru swoich zamówień oraz prowadziła i wciąż prowadzi działalność sprzedażową w takim zakresie, na jaki pozwalają aktualnie obowiązujące regulacje prawne. Uzyskany obrót stanowił niecałe 20 proc. obrotu, jaki gupa zazwyczaj realizuje w tym okresie, biorąc pod uwagę fakt, że miesiąc kwiecień jest początkiem niskiego sezonu w branży meblowej.

Wynik operacyjny grupy (EBIT) w kwietniu wyniósł -16 mln zł wobec 5 mln zł w roku 2019. Wynik ten nie uwzględnia rządowych dopłat do wynagrodzeń, które spółka otrzymała już w maju.

"Na skutek powolnego otwierania poszczególnych rynków zbytu w Europie od początku maja, zarząd jednostki dominującej podjął decyzję o częściowym uruchomieniu produkcji w poszczególnych zakładach produkcji mebli. Dzięki temu może w pełni obsłużyć klientów, którzy wznowili swoją działalność. Na czas publikacji sprawozdania, Spółka Dominująca zaczęła obsługiwać w dużej mierze rynki niemiecki, austriacki, środkową Europę i Polskę. Zarząd szacuje, że miesiąc maj zamknie się obrotem na poziomie 30-40 mln zł , co stanowi 40-50 proc. normalnej sprzedaży Grupy w tym okresie. Ze względu na poziom posiadanych zapasów płyty surowej w momencie przestoju zakładów, uruchomienie produkcji płyty surowej w zakładzie płyty Tanne planowane jest na początku czerwca 2020 roku" - dodano.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane