Czytasz dzięki

Forteam zajmuje perełkę Świtalskich

WST
opublikowano: 28-10-2020, 08:43

Kolejne rozdanie w sporze jaki Delta Capital Partners Management prowadzi ze znanym polskim biznesmenem Mariuszem Świtalskim. Na zabezpieczenie roszczeń poszedł tym razem majątek spółki Druga –Sowiniec Capital, obejmujący m.in. pałac w Sowińcu.

Roszczenia zgłaszała spółka inwestycyjna Forteam Investments, należąca do amerykańskiego funduszu DCPM. Jak podano w komunikacie, „… zabezpieczeniem ustanowiono na rezydencji w Sowińcu obejmującej 279-hektarowy park, pałac o powierzchni ponad 3000 metrów, w którym mieści się 14 sypialni, 24 łazienek, kryty basen i kort tenisowy. Na jej terenie znajduje się również: prywatna przystań nad Wartą, lądowisko dla helikopterów, pas startowy, stajnia, dwa pełnowymiarowe boiska do gry w polo oraz ujeżdżalnia. Całość w 2015 r. była wyceniona na 50 mln EUR”.

Mariusz Świtalski
fot. ARC

Sąd Okręgowy w Poznaniu zabezpieczył również wszystkie certyfikaty inwestycyjne Świtalski FIZ oraz wynikające z nich prawa majątkowe, w tym akcje w innych spółkach kontrolowanych przez rodzinę Świtalskich

To już czwarte tego typu zabezpieczenie na majątku rodziny Świtalskiego, biznesmena który stał za stworzeniem tak rozpoznawalnych marek jak Biedronka, Eurocash czy Żabka.

Amerykanie zarzucają Mariuszowi Świtalskiemu naruszenie umowy gwarancyjnej zawartej z Forteam Investment w 2015 r. dotyczącej inwestycji funduszu w spółkę Małpka SA, właściciela sieci sklepów Małpka Express. Umowa ze Świtalskim miała gwarantować uzyskanie minimalnej ceny sprzedaży Małpki innemu nabywcy.

Inwestycja zakończyła się fiaskiem, sieć została zlikwidowana a jej resztki sprzedane zostały w 2018 r. za ułamek ceny. Forteam wyliczył swoje roszczenia na ponad 300 mln zł.

Pod konie sierpnia „Puls Biznesu” informował, że sprawie w kontekście Mariusza Świtalskiego przyjrzy się prokuratura. Przeanalizowane miały być przynajmniej trzy wątki obejmujące m.in. oszustwa, świadome niezabezpieczenie roszczeń Forteam i prania brudnych pieniędzy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane