Czytasz dzięki

Fortum pomiesza odpady

Zabrzańska elektrociepłownia będzie mieszać węgiel z odpadami. To nowość na naszym rynku.

To będzie pierwsza taka elektrociepłownia w Polsce. Za 200 mln EUR, czyli 870 mln zł, fiński Fortum postawi instalację pozwalającą mieszać zarówno węgiel i biomasę, jak i tzw. paliwo alternatywne, czyli odpady. Kocioł dostarczy Amec Foster Wheeler, a turbinę — Doosan Skoda.

— To dla nas też pierwszy w skali koncernu blok, w którym będziemy mieszać węgiel z odpadami — mówi Kalle-Erkki Penttila, odpowiedzialny za inwestycje i przejęcia w Fortum.

Odpady będą stanowiły do 50 proc. paliwa. To dla naszego rynku ważne, bo spalamy zaledwie 1 proc. odpadów komunalnych, podczas gdy średnia dla UE to 24 proc. Mało też trafia do recyklingu — tylko 25 proc., podczas gdy w UE 42 proc., a aż 75 proc. składowanych jest na wysypiskach, podczas gdy w Niemczech… zero!

— Zależy nam na tym, by odzysk energii z odpadów miał specjalne wsparcie. Uważamy też, że inwestycje odpadowe nie powinny powstawać wyłącznie w formule PPP. Potrzebna jest przestrzeń dla przedsiębiorców — mówi Kalle-Erkki Penttila.

W Polsce takiego systemu wsparcia nie ma, choć pomóc może NFOŚiGW (wniosek Fortum czeka na rozpatrzenie). [GRA]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane