Forum w Davos otworzy Dmitrij Miedwiediew

DI, PAP
opublikowano: 19-01-2011, 14:45

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew otworzy tegoroczne Światowe Forum Ekonomiczne w szwajcarskim Davos. Organizatorzy podali w środę, że wezmą w nim też udział brytyjski premier David Cameron, kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy.

W spotkaniach, które odbędą się w dniach 26-30 stycznia, Polskę reprezentować ma prezydent Bronisław Komorowski. PAP dowiedziała się w środę nieoficjalnie ze źródła dyplomatycznego w Moskwie, że w Davos może dojść do spotkania prezydentów Rosji i Polski. Według rozmówcy PAP, Miedwiediew ma w planach rozmowę z Komorowskim.

Podczas grudniowej wizyty w Stanach Zjednoczonych prezydent Komorowski mówił dziennikarzom, że niewykluczone, iż w Davos dojdzie do jego kolejnego spotkania z prezydentem Miedwiediewem.

Inni uczestnicy Forum to m.in. prezydenci Meksyku Felipe Calderon, RPA Jacob Zuma, Indonezji Susilo Bambang Yudhoyono, przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. Stany Zjednoczone reprezentował będzie minister skarbu (finansów) Timothy Geithner.

Według założyciela Forum, niemieckiego ekonomisty Klausa Schwaba, rozmowy, w których uczestniczyć ma w tym roku 2,5 tys. gości, będą dotyczyły przede wszystkim tego, co zrobić, by światowy kryzys finansowy nie stał się "kryzysem społecznym", a jego rozwiązywanie nie odbywało się kosztem przyszłych pokoleń.

Inne tematy dyskusji mają dotyczyć rosnących cen żywności i paliw na świecie, braków w dostępie do wody pitnej oraz sposobów walki z korupcją.

Debata będzie się toczyła pod hasłem "Wspólne normy dla nowej rzeczywistości".

Światowe Forum Ekonomiczne jest niezależną organizacją międzynarodową wspierającą światową politykę gospodarczą poprzez partnerstwo angażujące m.in. liderów biznesu. W szczytach w szwajcarskim kurorcie uczestniczą corocznie prezydenci, premierzy, liderzy biznesu oraz prezesi największych światowych organizacji i banków, w tym Europejskiego Banku Centralnego i Banku Światowego.

W tym roku organizatorzy Forum po raz pierwszy zażądają od swych 100 "partnerów strategicznych", by wśród 5 delegatów każdego z nich była jedna kobieta. Odsetek kobiet wśród 2500 uczestników Forum w Davos powinien wzrosnąć do około 20 proc. - z 15-17 proc. w ostatnich latach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane