Fotowoltaika spłaca się sama

AM
opublikowano: 25-10-2018, 22:00

Polacy coraz częściej sięgają po panele fotowoltaiczne — nie tylko osoby prywatne, lecz także właściciele firm. Ten trend dostrzegły banki i firmy leasingowe wprowadzając atrakcyjne oferty ich finansowania

Dotychczas w fotowoltaikę inwestowali głównie właściciele domków jednorodzinnych, jednak wszystko wskazuje na to, że w Polsce ten sposób pozyskiwania energii wreszcie zyskał popularność u przedsiębiorców. Powodów jest kilka. Jak wyjaśnia Dawid Zieliński, prezes spółki Columbus Energy, będącej liderem na rynku instalacji fotowoltaicznych, gigantyczne wzrosty cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla oraz nieprzewidywalne ceny energii elektrycznej na giełdzie powodują, że przedsiębiorcy zaczynają dostrzegać korzyści z montażu własnej elektrowni słonecznej, złożonej z paneli fotowoltaicznych. Takie urządzenie zapewnia stabilną cenę prądu na dziesiątki lat i jest przy tym odporne na działanie czynników atmosferycznych. Co istotne, panele są bezobsługowe i można je kontrolować za pomocą komputera czy nawet poprzez aplikację w smartfonie.

Ponieważ klientami kupującymi urządzenia fotowoltaiczne są przede
wszystkim osoby fizyczne, leasing jest w ich przypadku niszową formą finansowania.
Jednak rynek zakupu tego typu rozwiązań przez przedsiębiorstwa zaczyna się
rozwijać — mówi Piotr Warmuła, dyrektor Departamentu Technologii w Idea Getin
Leasing.
Zobacz więcej

OBIECUJĄCA NISZA:

Ponieważ klientami kupującymi urządzenia fotowoltaiczne są przede wszystkim osoby fizyczne, leasing jest w ich przypadku niszową formą finansowania. Jednak rynek zakupu tego typu rozwiązań przez przedsiębiorstwa zaczyna się rozwijać — mówi Piotr Warmuła, dyrektor Departamentu Technologii w Idea Getin Leasing. Fot. ARC

— W Columbus Energy zauważamy szybko rosnący popyt na tę technologię szczególnie, że zaczęła być dostępna w korzystnym leasingu — zapewnia Dawid Zieliński.

Sposób na tani prąd

Zdaniem ekspertów, popularność technologii, realna kalkulacja inwestycji i tanie finansowanie to klucz do rozwoju fotowoltaiki. Prosty rachunek ekonomiczny nie pozostawia żadnych wątpliwości: koszty energii mogą dziś sięgać nawet do 30 proc. wydatków polskich przedsiębiorstw.

— Dla firm, których zmienna część kosztów rachunku za energię elektryczną przekracza 400 zł/MWh — a prognozy na rok 2019 bardzo często już zdecydowanie przekraczają tę kwotę — ekonomia instalacji to zwrot poniżej 10 lat. A trwałość takiej instalacji jest kilkakrotnie większa — przekonuje Dawid Zieliński.

Dodaje, że ostatnie wydarzenia w kraju skłaniają przedsiębiorców do rozważenia montażu własnej elektrowni, zarówno na dachach nieruchomości komercyjnych, jak i na swoich domach. Jako Polska dopiero jednak zaczynamy tę przygodę.

— Dla przykładu,w Niemczech są już prawie 2 miliony instalacji, w Wielkiej Brytanii ponad milion, a przecież nasłonecznienie tam nie jest wcale lepsze niż w Polsce — zauważa Dawid Zieliński.

Dotychczas nad Wisłą w rozwiązania fotowoltaiczne zaopatrywano przede wszystkim domy jednorodzinne — takich urządzeń Columbus Energy zamontowała już prawie 3 tys. Jej przedstawiciele dodają jednak, że ostatnio coraz częściej zakładają małe i średnie instalacje na budynkach komercyjnych, szczególnie od czasu gdy Idea Getin Leasing dostarczyła atrakcyjną ofertę leasingu dla klientów.

— Obecnie leasing jest raczej niszową formą finansowania. Wynika to głównie z faktu, iż klientami kupującymi urządzenia fotowoltaiczne są przede wszystkim osoby fizyczne. Rynek zakupu tego typu rozwiązań przez przedsiębiorstwa dopiero zaczyna się rozwijać — wyjaśnia Piotr Warmuła, dyrektor Departamentu Technologii w Idea Getin Leasing.

Raty z oszczędności

Wysokość kosztów inwestycji zależy od zapotrzebowania na energię elektryczną jej użytkownika. Jeśli fotowoltaiką interesuje się przedsiębiorstwo, powinno zainwestować co najmniej 50 tys. zł, a czasem nawet i około 400 tys. zł. To dla wielu firm spory wydatek. Dlatego w odpowiedzi na coraz większe zainteresowanie tego typu inwestycjami, w ofercie banków zaczęły się pojawiać produkty pozwalające na sfinansowanie zakupu instalacji fotowoltaicznej, w postaci kredytu lub leasingu. Ta druga opcja ma sporo zalet: po pierwsze, umożliwia korzystanie z przedmiotu, a docelowo również jego nabycie, bez konieczności jednorazowego angażowania środków własnych. Po drugie, w przypadku leasingu operacyjnego, raty leasingowe zmniejszają podstawę do opodatkowania podatkiem dochodowym.

Leasing operacyjny pozwala również zminimalizować niemal do zera zbędną biurokrację — przedsiębiorca co miesiąc otrzymuje jedną fakturę do zaksięgowania. Wszelkie formalności są w znacznym stopniu wyeliminowane w procesie zawierania umowy z leasingodawcą. Największym plusem przy leasingu systemu fotowoltaicznego, jest fakt, że taka instalacja zarabia sama na siebie, gdyż miesięczne oszczędności z tytułu produkcji ekoprądu pokryją przynajmniej częściowo raty leasingu, na co zwraca uwagę Piotr Warmuła: — Staramy się tak dopasować harmonogram spłat leasingu, aby raty były równe oszczędnościom, jakie przedsiębiorca generuje dzięki finansowanym urządzeniom.

A jak szybko zwraca się koszt finansowania leasingu w tym sektorze?

— Jeśli kupujemy urządzenie fotowoltaiczne za gotówkę, jego koszt zwraca się najdalej po około 7-8 latach w przypadku domu jednorodzinnego. Gdy chcemy posiłkować się kredytem lub leasingiem — musimy doliczyć około dwa lata do okresu zwrotu. — Z kolei na budynku przedsiębiorcy okres zwrotu zależeć będzie od cen energii, jednak obserwując jej fluktuacje i prognozy na kolejne lata śmiało możemy przyjąć maksymalnie 10-letni okres zwrotu — wylicza Dawid Zieliński.

Dla przykładu, Idea Getin Leasing najczęściej finansuje zestawy o mocach od 2-3 kWp, o wartości kilkunastu tysięcy złotych do urządzeń o mocy 20 kWp za około 100 tys. zł.

— Zdarzają się też instalacje o większych mocach — przyznaje Piotr Warmuła.

27 752 Taka była liczba mikroinstalacji fotowoltaicznych, o łącznej mocy 83,3 MW, zainstalowanych w Polsce w 2017 r…

400,5 mln zł ....tyle wyniosła wartość takich instalacji zainstalowanych wówczas w Polsce…

1,4 mln zł … a tyle pięć lat wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu