Francuska Mont Saint-Michel znowu jest wyspą

Barbara Warpechowska
opublikowano: 17-12-2015, 22:00

Dzięki specjalnej stali z ArcelorMittal ulubioną atrakcję turystów we Francji uwolniono od piasku.

Skalista wyspa pływowa w południowo-zachodniej Normandii połączona jest z kontynentalną Francją groblą długości 1800 metrów. Na wyspie wzniesiono sanktuarium Michała Archanioła. Mons Sancti Michaeli in periculo mari, czyli po łacinie Wzgórze Świętego Michała w niebezpiecznym morzu, to atrakcja turystyczna wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wyspa przesuwała się coraz bliżej lądu z powodu nawarstwiających się osadów z rzeki Couesnon. Wyzwaniem było uwolnienie Mont Saint-Michel od piasku. Dlatego należało wybudować zaporę na rzece Couesnon, by pozbyć się osadów napływających z wodą. W systemach zamknięć zapory zastosowano gatunek stali Ur® 2205 wyprodukowanej przez Industeel Le Creusot, spółkę zależną ArcelorMittal, specjalizującą się w produkcji płyt nierdzewnych na potrzebywyspecjalizowanych gałęzi przemysłu.

— Stal nierdzewna Duplex jest dobrze znana na całym świecie. Od ponad 20 lat wykorzystywana jest do budowy zakładów odsalania wody morskiej dzięki swoim właściwościom antykorozyjnym. To właśnie przeważyło, by płyty stalowe Duplex zostały wykorzystane w systemach zamknięć zapory — mówił Jean-Christophe Gagnepain, menedżer w Arcelor Mittal Industeel.

Dzięki właściwościom płyt ze stali nierdzewnej typu Dupleks Industeel Mont Saint-Michel znowu jest wyspą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy