Franczyza pobiła rekord

opublikowano: 25-06-2018, 22:00

W ubiegłym roku liczba sklepów i punktów usługowych działających w Polsce w modelu franczyzowym wzrosła o 4365.

W ubiegłym roku liczba sklepów i punktów usługowych działających w Polsce w modelu franczyzowym wzrosła o 4365. To rekordowy wynik — w 2016 r. liczba placówek franczyzowych wzrosła o niespełna 3 tys. Jak wynika z raportu firmy doradczej Profit System i portalu Franchising.pl, w Polsce działa już prawie 76 tys. tego rodzaju punktów, a do końca roku powinno ich być 78 tys.

— Rekordowy rok to w dużej mierze zasługa sieci sklepów Żabka, która powiększyła się o ponad 1,1 tys. punktów. W tym roku nie spodziewamy się, by którakolwiek sieć rozwijała się w podobnym tempie, więc o pobicie rekordu z 2017 r. będzie trudno — mówi Michał Wiśniewski, dyrektor działu doradztwa we franczyzie Profit System.

Na rynku działa ponad 1200 marek franczyzowych. W ubiegłym roku na rynku pojawiło się 108 nowych konceptów, a 68 z niego zniknęło, liczba systemów wzrosła więc o 40, czyli o 10 mniej niż rok wcześniej.

— Zdecydowanie najwięcej systemów funkcjonuje w branży gastronomicznej. Pod względem liczby placówek dominują natomiast systemy w segmencie sklepów spożywczych, gdzie graczy jest niewielu, ale niektóre marki zrzeszają po kilka tysięcy sklepów — mówi Michał Wiśniewski.

Oprócz Żabki potentatem we franczyzie spożywczej jest giełdowa grupa Eurocash. Tylko pod szyldem ABC zrzesza ona 8,5 tys. sklepów. Do tego dochodzi prawie 1,2 tys. placówek Delikatesy Centrum i prawie 5 tys. sklepów, które działają w sieciach organizowanych przez spółki zależne Eurocashu (Groszek, Euro Sklep, Lewiatan, PSD).

Profit System szacuje, że w placówkach franczyzowych pracuje już 405 tys. osób, a wraz z franczyzodawcami i franczyzobiorcami liczbę zatrudnionych można szacować na 0,5 mln.

— Choć mamy do czynienia z rynkiem pracownika, wiele osób wybiera karierę we własnej firmie. Na franczyzę decydują się również doświadczeni przedsiębiorcy, którzy chcą rozwinąć swoje biznesy — jedni i drudzy wybierają franczyzę ze względu na bezpieczeństwo sprawdzonych rozwiązań, efekt skali i wsparcie organizatora systemu — mówi Michał Wiśniewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy