Frank bije rekordy

MD
opublikowano: 30-12-2010, 12:51

Szwajcarski frank osiągnął w czwartek rekordowy kurs wobec euro i dolara. Traderzy twierdzą, że ma teraz status jak w  przeszłości niemiecka marka.

W czwartek za euro płacono już tylko 1,2402 CHF. Poprzedni rekord, ustanowiony 22 grudnia, wynosił 1,2439 CHF. W skali roku frank umocnił się już o ponad 8 proc., wynika z kalkulacji Bloomberga dokonanych w oparciu o ważony korelacją koszyk indeksów innych walut.

- Frank szwajcarski nadal korzysta z wątpliwości dotyczących dalszego rozwoju sytuacji w Europie oraz obaw, jakie skutki kryzys zadłużenia na Starym Kontynencie spowoduje w przyszłym roku – powiedział Michael Derks, kierujący strategią na rynku walutowym w FXPro Financial Services w Londynie.

Traderzy walutowi wykorzystują franka jako zabezpieczenie przed perypetiami przed turbulencjami finansowymi eurolandu. Coraz częściej słychać opinię, że szwajcarska waluta zaczyna mieć status, jaki w przeszłości miała marka niemiecka.

Frank okazał się w czwartek także rekordowo mocny wobec dolara, dochodząc do 93,72 centymów za dolara.
Około 12.50 czasu polskiego za euro płacono 1,2450 CHF, a za dolara 0,9398 CHF. Złoty słabł w tym samym czasie o 0,3 proc. do 3,1886 za franka.

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane