Frank szwajcarski dobry na kredyt

Eugeniusz Twaróg
opublikowano: 14-12-2007, 07:19

Podobno zadłużać trzeba się w walucie, w której się zarabia. Jednak kredyty mieszkaniowe nadal opłaca się nam brać we frankach.

Kredytobiorcy zadłużenia we frankach szwajcarskich na razie nie mają powodu, żeby zawracać sobie głowę przewalutowaniem. Kredyt denominowany w tej walucie nie powinien już drożeć, a jeśli nawet, to nie z powodu podwyżek stóp procentowych w Szwajcarii. Tamtejszy bank centralny, SNB, przestał obawiać się szybkiego wzrostu inflacji i uznał, że nie trzeba już dokręcać śruby rynkom finansowym. Po wczorajszym posiedzeniu nie zmienił stóp procentowych, pozostawiając je na poziomie 2,75 proc.

W rzeczywistości groźba skoku inflacji nigdy nie była zbyt wielka, ale ostrożni Szwajcarzy woleli zawczasu dmuchać na zimne. Teraz wskaźnik cen jest jeszcze stosunkowo wysoki, ale w przyszłym roku powinien zacząć spadać. W ślad za nim mogą ruszyć szwajcarskie stopy procentowe. SNB idzie zwykle ręka w rękę z Europejskim Bankiem Centralnym, a ten, jak przewidują analitycy, powinien poluzować politykę monetarną w 2008 r.

— Sygnał dał już Bank Anglii, który po kilku podwyżkach zdecydował się ostatnio obciąć stopy — mówi Agnieszka Decewicz, analityk Pekao.

Marek Rogalski z First International Traders Dom Maklerski uważa, że fala podwyżek w Szwajcarii już się kończy.

— Jesienią przyszłego roku można spodziewać się obniżki o 25 pk. bazowych — prognozuje, lejąc miód na serca kredytobiorców spłacających dług we frankach.

Ich nerwy w ostatnich miesiącach zostały wystawione na próbę. Nie brak było takich, którzy doradzali przewalutowanie kredytu na złote. SNB trzy razy w tym roku podwyższał oprocentowanie i zapowiadał, że konsekwentnie będzie walczył z inflacją. Także przed wczorajszym posiedzeniem pojawiały się opinie, że stopy po raz czwarty mogą pójść w górę.

— Sytuacja kredytobiorców, którzy wybrali franka, jest dobra także ze względu na stabilny kurs złotego do tej waluty. W przyszłym roku mogą zdarzyć się wahnięcia, ale będą one miały przejściowy charakter. Złoty nadal będzie się umacniał w długookresowym horyzoncie — mówi Marek Rogalski.

Kredyty we frankach nadal są znacznie tańsze od zaciągniętych w polskiej walucie. Najlepiej widać to na przykładzie opracowanym przez doradców z Expandera. Dwóch kredytobiorców zadłużyło się na początku ubiegłego roku na 220 tys. zł ze spłatą rozłożoną na 30 lat. Jeden we frankach, drugi w złotych. W styczniu 2006 r. płacili raty wysokości odpowiednio 927,53 zł i 1181,01 zł, a w grudniu tego roku —938,26 zł (kredyt w CHF) i 1354,58 zł (PLN).

O korzyściach płynących z pożyczania na dłużej w szwajcarskiej walucie mówią też eksperci.

— Po złotego warto sięgać w przypadku krótkoterminowych pożyczek. Kredyty wieloletnie bardziej opłaca się brać we frankach — radzi Marek Rogalski.

Eugeniusz Twaróg, e.twarog@pb.pl

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane