Frekwencja w krymskim referendum 64 proc. na godz. 15:00

PAP
opublikowano: 16-03-2014, 17:06

Frekwencja w niedzielnym referendum w sprawie przyłączenia Krymu do Rosji wyniosła 64 proc. na godz. 15 (14 czasu polskiego) – oświadczył szef komisji Rady Najwyższej Krymu ds. referendum Michaił Małyszew.

Według wcześniejszych danych na godz. 12 frekwencja w referendum, które jest uznawane za nielegalne przez władze Ukrainy, wynosiła 44 proc.

Premier Krymu Siergiej Aksjonow wyraził przypuszczenie, że „sądząc po aktywności mieszkańców”, frekwencja będzie rekordowa i przekroczy 85 proc. „Już teraz jest jasne, że referendum się odbyło" – oznajmił. Powiedział też, że według niego ponad 90 proc. głosujących odpowie pozytywnie na 1. pytanie, czyli "Czy jesteś za ponownym zjednoczeniem Krymu z Rosją na prawach podmiotu Federacji Rosyjskiej?".

Drugie pytanie brzmi: "Czy jesteś za przywróceniem obowiązywania konstytucji Republiki Krym z 1992 roku i za statusem Krymu jako części Ukrainy?". Oznacza to, że organizatorzy referendum nie przewidzieli możliwości opowiedzenia się za stanem obecnym, konstytucja z 1992 r. rozszerza bowiem kompetencje władz Krymu, nadając mu takie cechy niepodległego państwa, jak samodzielne mianowanie urzędników i możliwość występowania na forum międzynarodowym w bezpośrednich kontaktach z innymi państwami.

Referendum bojkotują Tatarzy krymscy. Prorosyjskie władze Krymu wskutek tego nie mogły powołać komisji wyborczych w zamieszkanych przez nich osiedlach – podało radio Swoboda. Taka sytuacja panuje w Bakczysaraju i jego okolicach, gdzie krymskie władze nie znalazły chętnych do zasiadania w komisjach – przekazał szef bakczysarajskiej rady rejonowej (powiatowej) Ilmi Umerow.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane