FT: Może powstać wielka sieć komórkowa w Europie

Financial Times, TechCrunch, MEW
opublikowano: 09-01-2013, 14:19

Najwięksi europejscy operatorzy prowadzą wstępne rozmowy w sprawie połączenia sieci. Pan-europejski operator mógłby udostępniać innym usługi na zasadach hurtowych

Najwięksi operatorzy komórkowi w Europie rozważają stworzenie paneuropejskiej sieci telefonii mobilnej, pisze Financial Times powołując się na anonimowe źródła. Dyskusja, która jest we wstępnej fazie, jest wspierana przez Komisję Europejską, która dąży do zjednoczenia rynków Unii Europejskiej.

Pomysł utworzenia takiej sieci pojawił się podczas spotkania Joaquín Almunia, unijnego komisarza do spraw konkurencji, z szefami największych grup telekomunikacyjnych wśród których były Deutsche Telekom, France Telecom, Telecom Italia and Telefonica, podaje FT. Zdaniem gazety, propozycje unijne spotkały się z ciepłym przyjęciem ze strony operatorów. FT dodaje też, że takim pomysłom mogą sprzeciwiać się regulatorzy poszczególnych rynków telekomunikacyjnych.

Wspólna infrastruktura mogłaby zostać wniesiona do odrębnego podmiotu, wraz z przypisanym do niej długiem . Firma udostępniałaby wszystkim operatorom pojemności na zasadach hurtowych. Taki podmiot miałby większe możliwości pozyskiwania środków publicznych i prywatnych na budowę sieci nowej generacji.

O pomyśle stworzenia operatora hurtowego w Polsce mówiła niedawno “Pulsowi Biznesu” Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

W Polsce operatorzy sieci Orange i T-Mobile stworzyli spółkę zarządzającą ich sieciami i budującą wspólną infrastrukturę. Jednak podmioty nie wniosły do spółki ani masztów telekomunikacyjnych, ani częstotliwości.

Najdalej w Europie poszli operatorzy sieci T-Mobile i Orange w Wielkiej Brytanii, tworząc w 2009 roku EE, największego operatora komórkowego na wyspach.
Operatorzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Ich przychody już nie rosną, co wywołuje coraz większą presję na ich rentowność. A czekają ich inwestycje w rozwój sieci LTE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Financial Times, TechCrunch, MEW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu