FundedByMe ma przewagę w crowdfundingu

opublikowano: 16-06-2019, 22:00

Bez licencji maklerskiej, ale z glejtem UKNF. Szwedzka platforma chce niebawem uruchomić trzy zbiórki crowdfundingu udziałowego

Spółki Scan & Save, Eho oraz New Solutions Group szykują się do poszukiwania inwestorów w ramach cowdfundingu udziałowego. Rozwijają technologie do handlu mobilnego, produkują drewniane panele akustyczne i handlują używaną odzieżą (pod marką Ubrania do oddania). Łączy je jednak to, że wszystkie chcą znaleźć inwestorów przez platformę FundedByMe (FBM). Nie ma ona licencji maklerskiej, ale mimo to okiełznała sztukę poszukiwania inwestorów dla małych spółek akcyjnych w zgodzie z prawem. Potwierdza to indywidualna interpretacja, jaką wydała Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). „Zgodnie z przedstawionym przez wnioskodawcę opisem usługi KNF potwierdza stanowisko FBM, w którym spółka twierdzi, że jej działalność nie będzie stanowić działalności maklerskiej, o której mowa w art. 69 ust. 2 ustawy o obrocie i w związku z tym nie wymaga zezwolenia KNF”— czytamy w dokumencie, jakim dysponuje FundedByMe.

BEZ PRZESADY:
BEZ PRZESADY:
W kwestii inwestycji w start-upy potrzeba jeszcze dużo edukacji. W takie projekty nie powinno się angażować więcej niż 10-20 proc. kapitału przeznaczonego na inwestycje — zaznacza Maciej Gajewski, prezes FundedByMe Poland
Fot. Marek Wiśniewski

— FundedByMe skierowała do KNF wniosek o wydanie interpretacji na podstawie art. 11 b ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym — wyjaśnia Jacek Barszczewski, dyrektor departamentu komunikacji społecznej KNF.

To nasza przewaga

Maciej Gajewski, prezes FundedByMe Poland, pozwala zapoznać się z dokumentem wydanym przez KNF pobieżnie i nie chce, by jego treść została szerzej opisana.

— To jest nasza przewaga konkurencyjna, którą chronię. Uzyskanie tego dokumentu zajęło nam pół roku i nie chcę nikomu sprezentować tego pół roku — zaznacza Maciej Gajewski.

Jacek Barszczewski nie odpowiada wprost na nasze pytanie, czy jakakolwiek inna platforma crowdfundingowa dostała z KNF glejt potwierdzający, że jej model biznesowy nie wchodzi w zakres licencjonowanej działalności maklerskiej, zdefiniowanej w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi. Niedawno na łamach „PB” Maciej Kurzajewski, dyrektor departamentu firm inwestycyjnych w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego, niedwuznacznie zasugerował, że platformy crowdfundingowe nie posiadające licencji maklerskiej muszą liczyć się z daleko idącymi konsekwencjami, jeśli nie zmienią modelu działania.

— Oferowanie instrumentów finansowych w rozumieniu art. 72 ustawy bez wymaganego zezwolenia jest zgodnie z art. 178 ustawy zagrożone grzywną do 5 mln zł — zaznacza Jacek Barszczewski.

FundedByMe to platforma rodem ze Szwecji, o znaczącej pozycji również w Finlandii. Ma jednak coraz bardziej międzynarodowe ambicje. Mutacje swoich serwisów uruchomiła dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Malezji, Singapuru i Holandii. Trafiła też do Polski, gdzie w ramach join-venture działa jako FundedByMe Poland. Zaraz po rejestracji spółki, a jeszcze przed przystąpieniem do niej FundedByMe Crowdfunding Sweden, znowelizowana została jednak ustawa o obrocie instrumentami finansowymi. W nowym prawie zmieniła się definicja usługi oferowania instrumentów finansowych. W efekcie działalność większości platform crowdfundingu udziałowego niebezpiecznie zbliżyła się do działalności maklerskiej, choć istniejące platformy dostały rok na dostosowanie się do nowych regulacji. W tej sytuacji, mimo sporego doświadczenia w Skandynawii, FBM przeprowadziło tylko jedną ofertę polskiej firmy, a i to przez powołaną w specjalnie w tym celu spółkę prawa szwedzkiego. Tak bowiem formalnie wyglądała oferta Green Electricity, wypożyczającej elektryczne skutery i hulajnogi pod marką Blinkee.city.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Korzyści z Innovation Hub

Jednocześnie FBM przystąpiła do programu Innovation Hub, w ramach którego KNF współpracuje z innowacyjnymi przedsięwzięciami, mogącymi zahaczać o działalność regulowaną.

— Przedstawiliśmy cały proces naszej działalności i poprosiliśmy o opinię. Te rozmowy z KNF zaczęły się 11 lipca 2018 r. 80-90 proc. naszych propozycji zostało zaakceptowanych przez KNF, ale chciałbym podkreślić, że staraliśmy się też w miarę racjonalnie podchodzić do rozwiązań regulacyjnych — zastrzega Maciej Gajewski.

— W ramach programu Innovation Hub podmioty planujące rozpoczęcie działalności na części rynku finansowego objętej nadzorem KNF, które posiadają innowacyjny produkt lub usługę finansową opartą na nowoczesnych technologiach informatycznych, mogą uzyskać bezpłatną pomoc w zakresie prawno-legislacyjnym. To samo dotyczy podmiotów nadzorowanych planujących wdrożenie innowacyjnego produktu lub usługi finansowej opartej na takich technologiach — zachęca Jacek Barszczewski.

Po wstępnych rozmowach w ramach Innovation Hub w sierpniu 2018 r. FBM złożyła formalny wniosek o wykładnię modelu biznesowego, jaki chce prowadzić. 18 grudnia 2018 r. KNF wydała jej indywidualną interpretację, pozytywną dla platformy. Zaopatrzona w interpretację FBM zaczęła się aktywizować. W kwietniu 2019 r. na FundedByMe rozegrała się druga kampania polskiej firmy. Duality Games w 37 minut pozyskała ponad 440 tys. EUR od 66 inwestorów, z których najmniejszy zainwestował 3,5 tys. EUR a największy 175 tys. EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane