Fundusz sprzedał kuriera

Katarzyna Kozińska, Marcin Bołtryk
08-02-2005, 00:00

Enterprise Investors wychodzi ze stolicy. Amerykański UPS spłacił czterech akcjonariuszy i przejął 100 proc. akcji firmy kurierskiej.

United Parcel Service (UPS), jedna z największych firm kurierskich na świecie, przejmuje warszawską Messenger Service Stolica. Akcje stołecznej firmy kurierskiej sprzedali wszyscy dotychczasowi akcjonariusze – Enterprise Investors (EI — ponad 42 proc. akcji) oraz trzy osoby fizyczne: Jan Tkaczow (19,13 proc.), Janusz Niedźwiedzki (19,13 proc.) i Piotr Wasilewski (19,13 proc.).

Warunki transakcji objęte są tajemnicą. Nie wiadomo, ile UPS zapłacił EI za akcje Stolicy i jak rozwiązano kwestię żądań EI dotyczących wypłaty odszkodowania od Stolicy.

W marcu 2001 r. fundusz zainwestował w Stolicę 10,5 mln zł. Audyt za 2002 r. wykazał błędy we wcześniejszych sprawozdaniach finansowych. Według raportu, zysk netto Stolicy w 2001 r., na podstawie którego wyceniono transakcję z EI, wyniósł 1,1 mln zł, a nie 9,4 mln zł — jak wskazywały wcześniejsze sprawozdania. EI wystąpił o wypłatę 19 mln zł odszkodowania. W grudniu 2003 r. trzech prywatnych akcjonariuszy odstąpiło od umowy inwestycyjnej, a na początku 2004 r. fundusz został wykreślony z księgi akcyjnej.

Nowy inwestor spodziewa się, że transakcja zostanie zamknięta na początku drugiego kwartału.

— To dla UPS idealny zakup, zarówno pod względem strategicznym, jak i operacyjnym. Sieć Stolicy pomoże nam w sprawnej obsłudze przesyłek do i z Polski oraz na jej obszarze — mówi Wolfgang Flick, prezes UPS na Europę.

UPS jest notowana na giełdzie nowojorskiej (NYSE). W Polsce działa od 1993 r. Stolica pojawiła się na rynku rok później. W 2004 r. jej obroty sięgnęły 200 mln zł. UPS nie podaje wartości przychodów z polskiego rynku, ale przyznaje się do 35-proc. wzrostu liczby paczek dostarczonych z Polski do krajów na całym świecie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska, Marcin Bołtryk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fundusz sprzedał kuriera