Fundusz uwierzył w polskie domy

opublikowano: 08-11-2013, 00:00

Enterprise Investors wyda 238 mln zł na przejęcie produkującej domy spółki Danwood z portfela Budimeksu.

Po co budować dom od fundamentów po dach, gdy można go wyprodukować w fabryce i zmontować na miejscu? Danwood z Bielska Podlaskiego przez ostatnich 17 lat postawił z drewnianych prefabrykatów 4,5 tys. domów jednorodzinnych, z czego ponad 80 proc. — w Niemczech. Teraz spółka opuszcza portfel giełdowego Budimeksu i przenosi się pod skrzydła funduszu Enterprise Investors. Wartość transakcji to 57 mln EUR (238 mln zł).

— Danwood ma bardzo rozwinięte technologicznie produkty, sprawną kadrę menedżerską i duży potencjał rozwoju w Polsce i Europie. Nie patrzymy na niego jak na spółkę budowlaną, ale jak na wytwórcę i sprzedawcę gotowych do natychmiastowego użytku produktów konsumenckich, np. samochodów — mówi Sebastian Król, partner w Enterprise Investors.

Budimex, zgodnie ze swoją strategią, skoncentruje się teraz na „działalności budowlanej, deweloperskim budownictwie mieszkaniowym i rozwoju w zakresie usług utrzymania infrastruktury i budynków, a także gospodarki odpadami komunalnymi”.

— Danwood, który działa w innym obszarze, od lat przeznaczony był na sprzedaż. Także dlatego, że ze względu na zasadniczo odmienne zakresy działania oraz wymagane odmienne kompetencje brakuje efektów synergii uzasadniających pozostaniepodlaskiej spółki w grupie — mówi Dariusz Blocher, prezes Budimeksu.

Fundusz nie wyklucza, że spółka z Bielska Podlaskiego w perspektywie kilku lat zostanie skierowana na giełdę — niekoniecznie w Polsce.

— W grę wchodzi nie tylko Warszawa, ale też np. Frankfurt, bo dla Danwoodu głównym rynkiem zbytu są kraje niemieckojęzyczne. IPO to jednak odległa perspektywa, a jeśli dostaniemy dobrą ofertę od inwestora branżowego, nie będziemy się długo zastanawiać — mówi Sebastian Król.

Danwood, który w tym roku wypracuje ok. 370 mln zł przychodów, na przełomie grudnia i stycznia zakończy wart 8 mln zł pierwszy etap inwestycji w zwiększanie mocy produkcyjnych. Dziś jest w stanie wytwarzać ok. 600 domów rocznie.

— W przyszłym roku będziemy w stanie wytworzyć 850, a docelowo — po zakończeniu wycenianego na 20 mln zł programu inwestycyjnego — 1100 domów rocznie — mówi Jarosław Jurak, prezes Danwoodu. Według niego, w Polsce w najbliższych latach popyt na domy z prefabrykatów wzrośnie — w Niemczech to ok. jednej trzeciej branży. Danwood miał tam w ubiegłym roku 8,4-procentowy udział w liczbie oddanych domów „pod klucz”, zajmując drugą pozycję z branży.

— Oceniam, że polski rynek pod tym względem jest o 6-8 lat z tyłu za Niemcami, ale dystans będzie się zmniejszał, bo domy z prefabrykatów stawia się szybciej i prościej, a jednocześnie są bardziej ekologiczne i energooszczędne od tradycyjnych — mówi Jarosław Jurak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Fundusz uwierzył w polskie domy