Fuzje przykuwają uwagę, ale dominuje ostrożność

Marek Wierciszewski
05-04-2011, 00:00

Na Dalekim Wschodzie uwzględniano w cenach piątkowe dane z USA, które wskazały na spadek stopy bezrobocia najniższej od dwóch lat. O prawie 1 proc. drożały w Tokio papiery Canona. Z obu kontynentów amerykańskich pochodzi aż 28 proc. przychodów spółki.

Ostrożność dominowała wśród inwestorów w Europie. Spekulowano, że w tym tygodniu na posiedzeniu ECB dojdzie do pierwszej od trzech lat podwyżki stóp procentowych. O blisko 2 proc. drożały papiery Rio Tinto Group. Analitycy Nomury stwierdzili, że trzecia co do wielkości spółka wydobywcza na świecie może podwoić skup własnych akcji.

Inwestorów rozruszały doniesienia o fuzjach. Według analityków skłonność do przejmowania konkurentów świadczy o wzroście optymizmu wśród przedsiębiorstw, a także wskazuje na niedowartościowanie spółek. O 6 proc. w USA rosły notowania Molycorp Inc., największego właściciela złóż metali ziem rzadkich spoza Chin. Spółka przejmie kontrolę nad AS Silmet, zajmującym się przetwórstwem metali. W handlu w Sydney o 29 proc. zwyżkował kurs Equinox, którego przejmie Minmetals Resources.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fuzje przykuwają uwagę, ale dominuje ostrożność